Nowy właściciel Londyńskiej Giełdy Metali

Operator Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu za 1,4 mld funtów kupi Londyńską Giełdę Metali zapewniając sobie dostęp do platformy do handlu towarami.

Aktualizacja: 18.02.2017 09:10 Publikacja: 15.06.2012 15:45

Nowy właściciel Londyńskiej Giełdy Metali

Foto: Bloomberg

Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEx), operator giełdy w Hongkongu (HKSE), wyda 1,4 mld funtów na zakup Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Inwestycję sfinansuje dzięki swoim dotychczasowym funduszom i pożyczce bankowej opiewającej na 1,1 mld funtów. Azjaci konkurowali z innymi potężnymi podmiotami finansowymi takimi jak np. amerykańska giełda towarowa Intercontinental Exchange (ICE). Oferta musi zostać zatwierdzona przez zarząd LME.

Założona w 1877 r. LME przyciąga swoimi wielkimi obrotami, a w 2010 r. wolumen transakcji wyniósł 11,6 biliona dol. Na giełdzie handluje się kontraktami terminowymi na metale przemysłowe (m.in. miedź, aluminium, ołów czy cynk).

– Uważamy, że to połączenie pozwoli LME i jej członkom na znaczne zwiększenie wolumenu przeprowadzanych transakcji, głównie dzięki lepszemu dostępowi do Chin – powiedział Charles Li, prezes HKEx.

– Cena jest wyższa, niż niektórzy się spodziewali, ale ponieważ umowa nie jest całkowicie finansowana przez zadłużenie, może ona jeszcze nieco wzrosnąć – powiedział Sam Hilton, analityk w banku inwestycyjnym Keefe, Bruyette & Woods.

Transakcja pomoże HKEx wykorzystać szanse na azjatyckim rynku handlu towarami, chociaż w poprzednich latach giełda ta nastawiona była raczej na rynki kapitałowe.

HKEx, operator siódmej najbardziej wartościowej giełdy świata, ogłosił, że akwizycja LME zwiększy zyski firmy po trzecim roku od zakończenia transakcji spodziewanego w czwartym kwartale 2012 r. HKEx w ostatnich dwóch latach pozostawała na uboczu, kiedy światowe parkiety łączyły siły. W tym czasie firma z Hongkongu skupiła się na formowaniu spółek joint venture i sojuszy z sąsiednimi giełdami w Szanghaju i Shenzhen.

Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia