Wybory nie uspokoiły inwestorów

- Nawet jeżeli powstanie rząd skłonny do dalszej współpracy z troiką, spodziewamy się, że w średnim terminie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest uporządkowane wyjście Grecji ze strefy euro.

Aktualizacja: 19.02.2017 06:36 Publikacja: 18.06.2012 16:22

Wybory nie uspokoiły inwestorów

Foto: AFP

Jeżeli zostanie zbudowany odpowiedni "kordon sanitarny" wokół Grecji, polityczna decyzja o wyrzuceniu kraju z eurolandu jest prawdopodobna. Szacujemy jej prawdopodobieństwo na 60 proc. w ciągu roku lub dwóch lat - wskazuje Maja Goettig, główna ekonomistka KBC Securities.

Zwycięstwo wyborcze partii popierającej dalsze cięcia oszczędnościowe bynajmniej nie oznacza, że Grecja została uratowana. Kraj jest wciąż pogrążony w recesji, a do 30 czerwca musi zobowiązać się wobec troiki do nowych wyrzeczeń. Antonis Samaras, przywódca zwycięskiej Nowej Demokracji, zapowiada jednak,że będzie renegocjował pakiety pomocowe dla Grecji. Nie wykluczone, że troika wykaże tym razem elastyczność, ale czasu na negocjacje jest mało. Część analityków nie wyklucza więc, że za kilka dni sytuacja w

Grecji znów może zacząć niepokoić rynki.  - Samaras powiedział, że on także

jest zwolennikiem renegocjacji niektórych warunków udzielenia Grecji pomocy finansowej, co oznacza, że nie można wykluczyć tymczasowego wstrzymanie finansowania w ramach troiki - uważa Blum.

Nawet jeżeli tym razem uda się ominąć rafę w postaci komplikacji rozmów z troiką, to w długim terminie przyszłość Grecji nie rysuje się wesoło.

Analitycy Citigroup po wyborach nie zmienili swojej oceny ryzyka wyjścia Grecji z eurolandu. Według nich, w następnych 12-18 miesiącach wynosi ono 50-75 proc.

Bank Morgan Stanley szacował to prawdopodobieństwo na 35 proc. Teraz spodziewa się, że w krótkim terminie ono spadnie. Później jednak sytuacja może się znowu zaostrzyć. - Wypłacalność Grecji jest daleka od pewności. W przyszłym roku mogą pojawić się próby dalszej renegocjacji pakietów pomocowych. Wzrośnie wówczas ryzyko bankructwa Grecji i jej wyjścia ze strefy euro - twierdzą analitycy Morgan Stanley.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos