Kościół stracił wiarę w akcje News Corp.

Z powodów etycznych Kościół Anglikański sprzedał wszystkie swoje udziały w News Corporation. Wartość transakcji wyniosła 1,9 mln funtów

Aktualizacja: 13.02.2017 02:24 Publikacja: 08.08.2012 11:16

Powodem zbycia akcji jest skandal z podsłuchiwaniem rozmów telefonicznych w Wielkiej Brytanii. Kościelna Komisja Doradcza ds. Etycznego Inwestowania  (EIAG) nie była zadowolona ze zmian wprowadzonych przez Ruperta Murdocha w konglomeracie medialnym.

EIAG zasugerował kilka zmian w zarządzaniu News Corporation, komisja po roku negocjacji doszła do wniosku, że wprowadzone zmiany są niewystarczające i doradziła wycofanie się z inwestycji.

EIAG ustanowiono w 1994 roku. Inwestowanie przez Kościół w firmy związane z bronią, pornografią, alkoholem, hazardem, tytoniem, klonowaniem ludzkich zarodków, czy pożyczkami na wysoki procent jest niedopuszczalne.  Komisja przeprowadziła spotkania z 40 firmami, w tym News Corporation, w okresie kwiecień 2011 – marzec 2012.

Kościół zarządza 8 mld funtów. Zyski z inwestycji są przeznaczane na płace i emerytury osób pracujących w Kościele anglikańskim, jak również na pokrycie innych kosztów związanych z utrzymaniem hierarchii kościelnej i jej personelu.

Afera podsłuchowa wstrząsnęła światem, agresywna prasa brytyjska wzięta została pod lupę, kilku polityków znalazło się w niezręcznej sytuacji, dostało się też premierowi Davidowi Cameronowi, za nazbyt przyjacielskie stosunki z urodzonym w Australii businessmanem.

Przeprowadzono trzy dochodzenia, podczas których aresztowano 60 osób, w tym byłych i nadal pracujących dziennikarzy, niektórzy z nich zajmowali wysokie stanowiska w prasie wydawanej przez News International.

W czerwcu wart 57 mld dolarów konglomerat medialny ogłosił, że dokona podziału na dwie firmy.

Akcje News Corp zyskały 29 procent w 2012 r., znacznie wyprzedzając innych z branży, a to dzięki boomowi na reklamy w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA oraz większym dochodom uzyskanym z telewizji kablowej.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?