– Powinniśmy rozwijać wielopoziomowy rynek kapitałowy, podjąć kroki mające na celu większe powiązanie stóp procentowych i kursu juana z rynkiem oraz promocję wymienialności juana na rachunkach kapitałowych – zadeklarował chiński prezydent Hu Jintao na rozpoczęciu XVIII?Kongresu Komunistycznej Partii Chin. To część programu przekazanego do realizacji jego prawdopodobnemu następcy wiceprezydentowi Xi Jinpingowi. Realizacja celów przedstawionych przez Hu Jintao będzie oczywiście rozłożona na długi okres, ale część analityków wskazuje, że program ten może być wdrożony w ciągu kilku lat.
Perspektywy odwilży
– Coraz więcej znaków wskazuje, że chińskie władze przyspieszą otwarcie chińskiego rynku kapitałowego. Szybkość postępów na tym polu będzie szybsza, niż obecnie spodziewają się inwestorzy, a juan może stać się w pełni wymienialną walutą w ciągu pięciu lat – twierdzi Hogbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin.
Obecnie juan jest walutą częściowo wymienialną, a jego kurs jest kontrolowany przez państwo (zdaniem części ekonomistów jest sztucznie zaniżony, co daje chińskim eksporterom nieuczciwą przewagę konkurencyjną.) Państwo kontroluje również przepływy kapitału między Chinami a zagranicą. Chińscy inwestorzy instytucjonalni nie mogą bezpośrednio lokować pieniędzy w zagraniczne akcje, mogą to robić jedynie za pośrednictwem państwowego programu QDII. Zagraniczni inwestorzy mają co prawda niemal pełny dostęp do chińskich akcji serii B, ale do serii A jest on już mocno ograniczony, podobnie jak do obligacji.
Analitycy HSBC spodziewają się, że restrykcje będą stopniowo znoszone. Ich zdaniem program QDII będzie rozszerzony. Limit na wymianę walut przez inwestorów indywidualnych może zostać zwiększony z 50 tys. USD rocznie do 200 tys. USD. Z czasem zyskają oni też możliwość bezpośredniego inwestowania na zagranicznych rynkach (pilotażowy program już został uruchomiony).
Waluta międzynarodowa
Sporo czasu jeszcze jednak upłynie, zanim juan stanie się światową walutą rezerwową, o czym marzą chińscy przywódcy. Program umożliwiający rozliczenia handlowe w juanach został uruchomiony przez chiński rząd dopiero w 2009 r. Wartość rozliczeń w chińskiej walucie sięgała w 2011 r. poziomu 2,1 bln juanów (330 mld USD), co stanowiło 9 proc. wartości chińskiej wymiany handlowej. W trzecim kwartale 2012 r. rozliczenia te sięgały już 12 proc. wymiany handlowej, a wiele wskazuje, że odsetek ten będzie rósł w następnych latach.