Komisarz ds. jednolitego rynku i usług finansowych, Michel Barnier pomógł nadać umowie charakteru nowej ustawy. Stwierdził, że zmierza ona do ograniczenia nadmiernej zależności od ocen tych instytucji i stwarza system odpowiedzialności cywilnej.
Nowe przepisy mają ułatwić także ściganie agencji w sądach, jeśli zostanie stwierdzone, że popełniły błędy np. podczas oceny wiarygodności kredytowej.
Agencje naraziły się na ostrą krytykę nadaniem najwyższej oceny AAA najróżniejszym papierom dłużnym, które doprowadziły do sytuacji kryzysowych, dalszą krytykę wywołały decyzje tych agencji o obniżeniu noty krajom pogrążającym się w kryzysie.
„Agencje ratingowe będą musiały zwiększyć przejrzystość przy dokonywaniu ocen suwerennych państw, przestrzegać reguł czasowych w publikowaniu takich ocen i uzasadniać czas ogłaszania nieproszonych ocen długu suwerennych państw" – oświadczył w komunikacie komisarz Barnier.
„Agencje będą musiały przestrzegać surowszych przepisów, które uczynią ich odpowiedzialnymi za błędy w razie zaniedbania albo celowego działania" – dodaje komunikat.