Wartość całego pakietu wzrośnie przez to do 23 mld euro. Tymczasem całe PKB Cypru to zaledwie 18 mld euro. Tak duża zmiana w ocenie potrzeb finansowych Cypru to wynik rewizji prognoz gospodarczych dla wyspy.
Skąd Cypr ma wziąć potrzebne pieniądze?Raport KE mówi, że restrukturyzacja Laiki oraz Bank of Cyprus przyniesie 10,6 mld euro. 600 mln euro mają przynieść podwyżki podatków (CIT oraz podatku od zysków kapitałowych). 1,4 mld euro mają zapewnić przychody z prywatyzacji. Cypr liczy ponadto, że Rosja zgodzi się na zmniejszenie oprocentowania przyznanego mu kredytu. Ma też dojść do "zrolowania" wartych 1 mld euro obligacji zapadających w latach 2013-2015.
Według KE, odbędzie się to w wyniku "dobrowolnej wymiany długu". Najwięcej kontrowersji może jednak wywołać znajdująca się w raporcie KE wzmianka, że Cypr pozbędzie się "nadmiernych rezerw złota". Ma to mu przynieść 400 mln euro.
Biorąc pod uwagę obecne ceny na rynku, Cypr sprzeda więc 10,36 tony złota. Jego rezerwy kruszcu wynosiły na koniec lutego, według danych World Gold Council, 13,9 ton. Bank Centralny Cypru zaprzecza jednak, by miał zamiar sprzedać dużą część swoich rezerw kruszcu.