PKB w Stanach wzrósł o 1,7 proc., ale rynków to nie ożywiło

Inwestorzy czekali wczoraj na dane makro i na komunikat Fedu. Amerykańska gospodarka przyspieszyła, ale w strefie euro sytuacja wciąż niepewna.

Aktualizacja: 08.02.2017 13:29 Publikacja: 01.08.2013 06:00

PKB w Stanach wzrósł o 1,7 proc., ale rynków to nie ożywiło

Foto: GG Parkiet

Giełdowe sesje nie przysporzyły wczoraj emocji, a w każdym razie nie znalazło to odzwierciedlenia w głównych indeksach. Po obu stronach Atlantyku oscylowały one wokół zera, bo po zapoznaniu się z danymi makroekonomicznymi inwestorzy wciąż czekali na wieczorny – w Europie – komunikat Fedu.

Ameryka trochę przyspieszyła

Departament Handlu podał pierwsze szacunkowe dane dotyczące stanu amerykańskiej gospodarki w drugim kwartale. Okazały się lepsze od prognozowanych, bo produkt krajowy brutto wzrósł tam o 1,7 proc. w ujęciu zannualizowanym w stosunku do I kwartału, kiedy ostatecznie zwyżkował jedynie o 1,1 proc., co skłoniło ekonomistów do ostrożnych przewidywań i w rezultacie oczekiwali oni wzrostu PKB ledwie o 1 proc. O lepszym wyniku zdecydował wzrost wydatków konsumpcyjnych o 1,8 proc. i większe zapasy. W porównaniu z II kw. ub.r. amerykańska gospodarka zwiększyła się o 1,4 proc.

ADP Research Institute oszacował, że w lipcu przybyło w Stanach 200 tys. miejsc pracy. To też wynik lepszy od oczekiwanego, ale w tym przypadku lepiej poczekać do piątku na oficjalne dane Departamentu Pracy.

Reakcja inwestorów na dane z USA jest dość ambiwalentna, bo wyraźna poprawa koniunktury gospodarczej będzie oznaczała koniec jej stymulowania przez Fed, a ostatni wzrost  giełdy zawdzięczają właśnie miliardom pompowanym przez Fed, Bank Anglii i EBC oraz rekordowo niskim stopom.

Strefa euro wychodzi z recesji?

Informacje publikowane  przez Eurostat nie są w tej kwestii jednoznaczne. Nie pozostawiają wątpliwości jedynie co do tego, że z dużych gospodarek najlepiej radzą sobie Niemcy.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w lipcu za Odrą o 7 tys., a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 6,8 proc., najniższym od prawie 20 lat. W strefie euro wskaźnik ten też się nie zmienił, ale wynosi aż 12,1 proc. Ale sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w czerwcu o 1,5 proc. w stosunku do maja i była o 2,8 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Indeks Ifo mierzący nastroje w biznesie w lipcu wzrósł jednak po raz trzeci z rzędu, a w  GfK przewiduje, że wskaźnik zaufania konsumentów będzie w sierpniu najwyżej od sześciu lat.

Nie wszyscy podzielają ten optymizm. Eurostrefa znów zwróci na sobie uwagę rynków, ze względu na słabe wyniki największych gospodarek i możliwy wzrost politycznego ryzyka w zadłużonych państwach śródziemnomorskich – przewiduje bank Morgan Stanley, spodziewając się oddolnej presji na euro. Na koniec 2013 r. USD umocni się do euro do 1,26 – przewiduje Morgan Stanley.

[email protected]

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale