Nobel za badania nad rynkami

Eugene Fama, Lars Peter Hansen i Robert Shiller nagrodzeni zostali przez Komitet Noblowski za przełomowe badania dotyczące zachowań cen aktywów i racjonalności działań inwestorów.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:00 Publikacja: 15.10.2013 06:00

Eugene Fama

Eugene Fama

Foto: Archiwum

Nie da się prawidłowo prognozować cen akcji w ciągu najbliższych dni czy tygodni, ale da się przewidzieć kierunek, w jakim będą one podążać w dłuższych okresach, takich jak najbliższe trzy do pięciu lat. Te odkrycia zostały dokonane i przeanalizowane przez naszych tegorocznych laureatów – w ten sposób Komitet Noblowski uzasadnił przyznanie Nagrody Szwedzkiego Riksbanku (zwanej ekonomicznym Noblem) Eugene'owi Famie, Larsowi Peterowi Hansenowi i Robertowi Shillerowi.

Na ile racjonalne rynki?

Eugene Fama (ur. 1939), profesor Uniwersytetu Chicagowskiego, nazywany czasem ojcem współczesnych finansów, od blisko 50 lat bada racjonalność zachowania inwestorów. Wykazał, że przewidzenie zmian cen akcji w krótkim terminie jest ekstremalnie trudne, a każda nowa informacja szybko znajduje odzwierciedlenie w cenach. Jego odkrycia z lat 60. przyczyniły się do zmian w praktykach rynkowych, np. do powstawania funduszów indeksowych.

Robert Shiller (ur. 1946 r.), profesor Uniwersytetu Yale, to specjalista od ekonomii behawioralnej badający m.in., jak ceny aktywów kształtują się w długim terminie. W 1981 r. wykazał, że w takim okresie ceny akcji są dużo bardziej zmienne niż wielkość dywidend. Zauważył, że współczynnik ceny do dywidendy spada w długim terminie, jeśli jest wysoki, a rośnie, jeśli jest niski, co ułatwia prognozowanie cen aktywów w takich okresach. Dalsze badania Shillera wykazały, że decyzje inwestorów giełdowych w krótkim terminie są bardzo często podejmowane pod wpływem emocji, a nie racjonalnej kalkulacji. Shiller jest współtwórcą indeksu amerykańskich cen domów S&P/Case-Shiller. Przewidział pęknięcie bańki na rynku nieruchomości w USA, a w 2007 r. ostrzegł przed paniką finansową związaną z załamaniem rynku hipotecznego.

Lars Peter Hansen (ur. 1952), profesor Uniwersytetu Chicagowskiego, jest znany głównie jako twórca techniki ekonometrycznej znanej jako generalizowana metoda ruchów (GMM), używanej do analizowania modeli ekonomicznych. Za pomocą tej metody analizował on m.in. badania Shillera dotyczące racjonalności rynków. Badał też powiązania między rynkami a gospodarką realną.

Zasłużone wyróżnienie

Shiller i Fama już od dłuższego czasu byli typowani jako potencjalni nobliści. Wraz z Hansenem podzielą między sobą 8 mln koron szwedzkich (1,25 mln USD) nagrody. – Wielokrotnie mówiono mi, że zdobędę Nobla, ale nigdy nie przykładałem wagi do tych przewidywań, gdyż uważałem, że jest tyle osób, które bardziej ode mnie zasługują na tę nagrodę – przyznał Shiller.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.