Fiskalny chaos dotknął statystyk

Jednym ze skutków paraliżu administracji będą duże opóźnienia i błędy w ważnych danych statystycznych.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:37 Publikacja: 21.10.2013 06:00

Barack Obama, prezydent USA

Barack Obama, prezydent USA

Foto: Archiwum

Urzędnicy, którzy spędzili okres tzw. zamknięcia rządu  na przymusowych urlopach, musieli wrócić do pracy już w czwartek, wciąż jednak nie wiadomo, kiedy dojdzie do publikacji wielu ważnych dla rynków danych o stanie amerykańskiej gospodarki. Częściowy paraliż    administracji federalnej sprawił bowiem, że nie podano na czas np.  statystyk dotyczących bezrobocia we wrześniu. Miały one się pojawić już 4 października, ale kryzys budżetowy sprawił, że nie dokończono na czas ich przygotowania. Analitycy prognozują, że pojawią się one najwcześniej w tym tygodniu.

Złamany harmonogram

– Rozmawiamy z naszymi siostrzanymi agencjami statystycznymi i liczymy na to, że tak szybko, jak to będzie możliwe, przedstawimy harmonogram publikacji statystyk. Mam nadzieję, że będziemy mieli więcej informacji w przyszłym tygodniu – mówiła w czwartek  Jeannine Aversa, rzecznika Biura Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Podobna niepewność panowała w końcówce zeszłego tygodnia w Biurze Statystyk Rynku Pracy i Biurze Spisu Powszechnego. Niewykluczone,  że w związku z tym publikacje danych zaplanowanych na następne tygodnie ulegną przesunięciu. Nie jest pewne nawet to, czy 30 października zostaną przedstawione wstępne statystyki dotyczące PKB w trzecim kwartale.

Ryzyko błędów

Częściowy paraliż administracji federalnej może również doprowadzić do poważnych błędów w statystykach dotyczących inflacji – mówi analiza oddziału Rezerwy Federalnej w Cleveland.  Analitycy Fedu przypominają, że dane o inflacji oparte są na raportach urzędników statystycznych „wysyłanych w teren",  a w związku z tzw. zamknięciem rządu wielu danych za październik nie udało się zebrać. Z tego powodu listopadowe dane również będą obarczone dużym błędem.

[email protected]

Guillaume Duverdier | Nowy prezes Grupy Żywiec

11 listopada Guillaume Duverdier obejmie stanowisko dyrektora zarządzającego Grupy Żywiec. Następnie, w wyniku uchwały rady nadzorczej, zostanie powołany na stanowisko prezesa tej firmy. 42-letni Duverdier zastąpi Xaviera Belisona, który zrezygnował z funkcji prezesa i na czele wicelidera polskiego rynku będzie stał tylko do końca października. Duvardier przeniesie się do Polski z Egiptu, gdzie obecnie sprawuje funkcję prezesa Al Ahram Beverages Company, firmy związanej z Grupą Heineken, która jest głównym udziałowcem Grupy Żywiec. Duverdier rozpoczął swoją karierę w Heinekenie w marcu 2000 r. jako dyrektor ds. rozwoju sprzedaży we Francji.B.D.

Maciej Trybuchowski | Awans w grupie DM IDMSA

Rada  nadzorcza Domu Maklerskiego IDMSA zdecydowała o powołaniu Macieja Trybuchowskiego na stanowisko wiceprezesa spółki. Tym samym zarząd firmy liczy obecnie trzy osoby. Oprócz Trybuchowskiego zasiadają w nim Grzegorz Leszczyński (prezes) oraz Rafał Abratański (wiceprezes). Do DM IDMSA Trybuchowski dołączył w kwietniu tego roku. Powierzona mu została funkcja dyrektora wykonawczego. Z rynkiem kapitałowym związany jest od ponad 20 lat. W latach 2003–2012 zajmował stanowisko dyrektora BM BGŻ. Wcześniej pełnił funkcję m.in. dyrektora Departamentu Emisji i Gwarancji, a następnie dyrektora zarządzającego w CDM Pekao. PRT

Marcin Wróbel | U steru Platinum Properties Group

Gustaw Groth, dotychczasowy prezes Platinum Properties Group (PPG), zrezygnował ze sprawowanej funkcji, wyraził jednak gotowość dalszego wspierania spółki w charakterze doradcy. Na stanowisku prezesa zastąpił go Marcin Wróbel, który przed przejęciem steru w PPG przez cztery lata zasiadał już w zarządzie spółki. Nowy prezes PPG ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży deweloperskiej i budowlanej. To jednak nie koniec zmian w kierownictwie spółki. Do zarządu PPG dołączył Adam Brzeziński, który do tej pory zasiadał w zarządach spółek zależnych PPG. Jako członek zarządu PPG będzie odpowiadał za finanse grupy. jam

Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.