Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynki nerwowo reagowały na kolejne zawirowania wokół Grecji. ASE, główny indeks w Atenach, zyskiwał wczesnym popołudniem nawet ponad 4 proc. w reakcji na złożenie przez Grecję oficjalnego wniosku o przedłużenie pakietu pomocowego o pół roku. Grecja zobowiązała się w pełni honorować zobowiązania wobec wierzycieli, a także powstrzymać się od działań znacząco zwiększających wydatki rządowe. Wywalczone pół roku wsparcia ma dać ateńskiemu rządowi, UE i MFW czas na wypracowanie nowego programu reform i pobudzenia wzrostu gospodarczego, a także rozwiązanie kwestii długu. Komisja Europejska dobrze przyjęła grecką propozycję, ale niemieckie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że jest ona niewystarczająca. W ciągu kilku minut ASE znalazł się na minusie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Goldman Sachs i Bank of New York Mellon umożliwiły inwestorom instytucjonalnym zakup tokenizowanych funduszy rynku pieniężnego. W projekcie wzięli już udział BlackRock, Fidelity Investments i Federated Hermes, a także spółki zarządzające aktywami Goldman Sachs i BNY.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zawarcie „ogromnej” umowy handlowej z Japonią. Ta wiadomość sprawiła, że mocno wystrzeliły w górę japońskie akcje.
S&P 500 ustanawia rekordy, a MSCI Emerging Markets jest najwyżej od ponad trzech lat. Inwestorzy wyraźnie grają na optymistyczny scenariusz przewidujący, że wojny handlowe nie zostaną mocno zaostrzone. Część analityków uważa jednak, że zwyżki były zbyt szybkie.
Richmond Manufacturing Index, wskaźnik aktywności produkcyjnej w Piątym Okręgu Rezerwy Federalnej, spadł w lipcu do -20 z -8 w czerwcu, utrzymując się na poziomie ujemnym. Spadły wszystkie trzy jego wskaźniki składowe.
Do zmiany stóp procentowych w strefie euro prawdopodobnie teraz nie dojdzie, ale to raczej nie koniec cyklu cięć Europejskiego Banku Centralnego.
Dążymy do anarchii w globalnych regułach gry w handlu zagranicznym – komentuje Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.