Indeks nastrojów w biznesie, obliczany przez instytut Ifo na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 7 tys. szefów spółek, wzrósł do 106,8 pkt ze 106,7 pkt w styczniu. Mediana prognoz 37 ekonomistów wskazywała na wzrost tego wskaźnika do 107,7 pkt.

Tempo wzrostu największej europejskiej gospodarki przyspiesza dzięki niższym cenom ropy naftowej i słabemu kursowi euro, a Bundesbank zamierza podnieść swoją prognozę na 2015 r. W grudniu bank centralny przewidywał na ten rok 1 proc. wzrostu PKB. Komisja Europejska w lutym podniosła swoją prognozę do 1,5 proc. dla Niemiec.

PMI obliczane w lutym przez firmę Markit Economics świadczą o większej aktywności zarówno w niemieckim przemyśle, jak i w usługach. Najwyższy poziom od roku osiągnął w lutym wskaźnik zaufania inwestorów, o czym zdecydowało zapowiadane na marzec rozpoczęcie programu stymulacyjnego, w ramach którego Europejski Bank Centralny ma co miesiąc przeznaczać 60 mln euro na skupowanie obligacji, co ma ustrzec strefę euro przed spiralą deflacyjną.

– Poprawa nastrojów przedsiębiorców wynika z mocnego przekonania o korzyściach płynących z ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC – uważa Carsten Brzeski, główny ekonomista z frankfurckiego biura ING-Di- Ba. – Przyspieszeniu wzrostu w Niemczech sprzyjają tanie surowce i korzystny dla eksporterów kurs euro – dodał Greg Fuzesi z JP Morgan.