Perspektywy cen miedzi okiem BofA Merrill Lynch

W lutym ceny miedzi odbiła od dna, co zdecydowanie wsparło kurs akcji KGHM. Czy czerwony metal będzie nadal drożał? Z najnowszego raportu BofA Merrill Lynch wynika, że niekoniecznie.

Aktualizacja: 06.02.2017 23:01 Publikacja: 27.02.2015 17:13

Perspektywy cen miedzi okiem BofA Merrill Lynch

Foto: Bloomberg

W styczniu notowania miedzi, będącej głównym produktem rodzimego KGHM, spadły do najniższego poziomu od pięciu lat. W lutym cena metalu odbiła od dna, obecnie znajduje się o 6 proc. powyżej wspomnianego dołka. W ślad za odbiciem cen miedzi podążył kurs KGHM, który w lutym porusza się w podręcznikowym trendzie wzrostowym. Co dalej?

Za wcześnie na odbicie

Według analityków surowcowych Bank of America Merrill Lynch sytuacja fundamentalna nie przemawia za trwałym odbiciem cen czerwonego metalu. Aktualnie cena miedzi kształtuje się w okolicach 5,8 -5,9 tys. USD za tonę. Według analityków istnieje ryzyko, że w ciągu najbliższych trzech lat cena naruszy poziom 4 tys. USD za tonę.

Stratedzy prognozują, że globalne inwestycje spółek wydobywczych poczynione w ostatnich latach sprawią, że w 2016 i 2017 r. wystąpi nadpodaż metalu, wywierając tym samym presję na ceny. BofA Merrill Lynch zwraca ponadto uwagę na to, że co do zasady koszty wydobycia rosną. Mogą jedynie ulegać cyklicznym zniżkom, takim jak ta spowodowana niższymi cenami ropy naftowej.

Świat nie kończy się na Chinach

Inwestorzy zainteresowani metalami przemysłowymi doskonale wiedzą, że kluczowe znaczenie dla tego rynku ma kondycja gospodarcza Chin, które są największym konsumentem na świecie (import pokrywa 70 proc. zapotrzebowania). - Spowolnienie gospodarcze sprawia, że w średnim terminie metale mogą mieć „pod górkę", ale warto pamiętać, że na Chinach świat się nie kończy - czytamy w raporcie BofA Merrill Lynch.

- Notowania metali przemysłowych podlegają cyklom napędzanym przez aktualną koniunkturę gospodarczą. Pamiętajmy, że jeszcze zanim Chiny stały się głównym graczem, ceny także podlegały znacznym wahaniom - piszą analitycy.

Bank zauważa, że zapotrzebowanie na metale przemysłowe przestało rosnąć, ale nie spada. Kluczowe będzie więc tempo globalnego wzrostu gospodarczego, a nie tego w poszczególnych regionach świata.

Gospodarka światowa
Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa
Gospodarka światowa
Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro
Gospodarka światowa
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły najmniej od czterech miesięcy
Gospodarka światowa
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7
Gospodarka światowa
Jakiego poziomu cen ropy naftowej chciałby Trump?