USA: Spór o dywidendę z Fedu

Amerykańskie banki walczą przeciwko propozycji zmiany legislacyjnej, która ma zmniejszyć stałą, 6-proc. dywidendę, jaką otrzymują z tytułu posiadania udziałów w kapitale Fedu.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:05 Publikacja: 03.08.2015 06:00

USA: Spór o dywidendę z Fedu

Foto: Bloomberg

Budzący niepokój banków przepis został włączony do projektu ustawy o finansowaniu budowy autostrad. Mówi on o zmniejszeniu dywidendy z Fedu do 1,5 proc.

W skład Systemu Rezerwy Federalnej wchodzi blisko 3 tys. amerykańskich banków. Każdy z nich, przystępując do niego, wnosił do Rezerwy Federalnej kapitał wynoszący 6 proc. swoich aktywów. W zamian dostawał udziały w systemie. Jeśli przystąpił do Systemu Rezerwy Federalnej przed 28 marca 1942 r., może liczyć na 6-proc. nieopodatkowaną dywidendę od Fedu. W obecnym środowisku finansowym trudno znaleźć instytucję, która wypłacałaby tak hojną, stałą i pozbawioną ryzyka dywidendę. Choć coraz częściej słychać, że jest ona skandalicznym „zasiłkiem" dla gigantów z Wall Street, to banki mocno bronią się przed utratą przywileju, z którego korzystają od ponad 100 lat.

– Ta propozycja legislacyjna była dla wszystkich zaskoczeniem. Nie było żadnych studiów tego problemu, żadnych wysłuchań publicznych, żadnych konsultacji z Rezerwą Federalną – twierdzi Paul Merski, reprezentant branżowej organizacji Independent Community Bankers of America.

„Proponowana zmiana uderza w kluczowe porozumienie, które od ponad 100 lat było fundamentem amerykańskiego systemu bankowego" – napisano liście otwartym kilku bankowych stowarzyszeń.

Szefowa Fedu Janet Yellen ostrzega, iż zmniejszenie dywidendy może sprawić, że banki mniej chętnie będą wchodziły w skład Systemu Rezerwy Federalnej. Jej zdaniem najbardziej ucierpią mali pożyczkodawcy, dla których ta dywidenda jest ważnym źródłem przychodów.

Pieniądze wchodzące w grę są jednak dość niewielkie jak na skalę całego amerykańskiego systemu bankowego. Dywidendy wypłacane przez Fed to mniej niż 2 mld USD rocznie. Projekt ustawy o finansowaniu autostrad mówi, że dzięki obniżce dywidendy z 6 proc. do 1,5 proc. przez dziesięć lat trafi do amerykańskiego budżetu 17 mld USD.

– Co prawda zmniejszenie dywidendy nie będzie wielkim ciosem dla żadnego banku, ale jej roczna redukcja będzie zbliżona do 4 proc. zysków sektora bankowego. Banki ostro więc działają przeciwko tej poprawce – wskazuje Jaret Seiberg, analityk z Guggenheim Securities.

Spór o dywidendę Fedu może wywołać publiczną dyskusję na temat tego, na ile Rezerwa Federalna jest „federalna". Jej prezesa i Radę Gubernatorów wyznacza prezydent USA za zgodą Senatu, ale 12 regionalnych banków Rezerwy Federalnej działa jak prywatne korporacje, a ich udziałowcami są banki z ich regionów. Jednocześnie regionalne oddziały Fedu regulują banki, które są ich udziałowcami, i nie jest to uznawane za konflikt interesów.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać