Czy Fed zdemoluje rynek obligacji? Jaką siłę ognia ma bilion dolarów?

Co się stanie, kiedy amerykański bank centralny zacznie pozbywać się obligacji skarbowych o wartości 2,46 biliona dolarów. Czy są powody do obaw?

Aktualizacja: 06.02.2017 20:14 Publikacja: 19.08.2015 12:34

Czy Fed zdemoluje rynek obligacji? Jaką siłę ognia ma bilion dolarów?

Foto: Bloomberg

Tego się prawie nie zauważy, przekonują eksperci. Amerykańska Rezerwa Federalna zacznie redukować obligacje skarbowe znajdujące się w jej bilansie po tym jak w górę ruszą stopy procentowe. Na rynku panują obawy, że odwrót Fedu od bezprecedensowo luźnej polityki pieniężnej spowoduje skokowy wzrost kosztu kredytu.

W przyszłym roku zapadają papiery dłużne o wartości 216 miliardów dolarów i nawet jeśli Fed nie zastąpi ich nowymi papierami rentowności prawie nie zmienią się, przekonują eksperci nowojorskiego banku JPMorgan Chase, którzy przeanalizowali jak zmieniały się one , kiedy bank centralny realizował program skupu państwowego długu z rynku.

- Nie będzie to miało żadnego wpływu i to jest news - wskazuje Lou Crandall, główny ekonomista Wrightson ICAP, firmy badającej politykę Fedu i finansowanie obligacji skarbowych. "

Dotychczasowe zachowanie rynku amerykańskich obligacji skarbowych potężnie zaskoczyło najtęższe umysły z Wall Street. Przecież często słychać było, że koniec rynku byka jest tuż-tuż, a nic takiego się nie stało.

Trzymanie rentowności w ryzach jest nie tylko kluczowe dla inwestorów, ale także dla amerykańskiego rządu, który musi finansować swoje zadłużenie wynoszące już 18 bilionów dolarów. Od kryzysu finansowego te zobowiązania podwoiły się.

Amerykańskie obligacje skarbowe pełnią rolę referencyjnego wskaźnika dla wielobilionowego długu na całym świecie, gdyż są ważne dla rządów, biznesów i konsumentów.

Rezerwa Federalna w październiku 2014 zakończyła stymulowanie gospodarki poprzez skup obligacji, ale utrzymuje ich zasoby w swoim bilansie na stałym poziomie reinwestując pieniądze uzyskiwane z papierów wykupywanych przez amerykański Departament Skarbu. W okresie pięciu lat reinwestycje tylko w obligacje skarbowe pochłonęły prawie 200 miliardów dolarów.

Ponieważ gospodarka Stanów Zjednoczonych krzepnie pojawiły się obawy, że Fed wycofa się z rynku obligacji, kiedy zacznie kończyć najbardziej agresywne stymulowanie koniunktury w historii.

Obok rosnących jeszcze w tym roku stóp procentowych eksperci obawiają się, że Fed w pierwszej połowie 2016 roku nie będzie reinwestował części pieniędzy, które otrzyma za papiery zapadające w tym okresie. .Amerykański bank centralny w swoim bilansie ma też obligacje hipoteczne o wartości 1,73 biliona dolarów.

Wycofując się z rynku obligacji bank centralny pozbawi go znacznej części popytu dzięki któremu możliwe było zduszenie kosztów kredytu i przezwyciężenie najgłębszej recesji od wielu dziesięcioleci.

Od 2008 roku kiedy Fed obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu i zaczął realizować luźną politykę pieniężną rentowności obligacji 10-letnich obligacji skarbowych obniżyły się z 4 do nieco ponad 2 proc. - Nie wiem w jaki sposób mógłby on podbić rentowności - mówi Thomas Simons, specjalista od rządowego długu w Jefferies Group, jednego z 22 dilerów bezpośredniego handlujących tymi papierami z bankiem centralnym.

Z analiz JPMorgana wynika, że jego eksperci nie spodziewają się znaczącego wzrostu rentowności nawet gdyby Fed w przyszłym roku pozbył się z bilansu wszystkich zapadających wówczas papierów. Szacują, że rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wzrosłyby wówczas tylko o około 0,05 pkt proc.

Eksperci nowojorskiego banku, bardzo cenionego za jakość analiz rynku długu, wzięli pod lupę zmiany rentowności, kiedy Fed realizował program skupu obligacji z rynku. Na wydany na ten cel bilion dolarów przypadał wzrost rentowności rzędu około 0,2 pkt proc. Tak więc sprzedaż obligacji skarbowych do końca obecnej dekady za 1,3 biliona dolarów mogłaby zwiększyć rentowność dziesięciolatek o niecałe 0,3 pkt proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?