Odpływ "morskich żółwi" przyczynił się do krachu w Chinach

Chiński nadzór giełdowy wyraźnie nie poradził sobie z bańką i krachem na rynku, a powodem jego porażki może być to, że wcześniej zmagał się z falą rezygnacji wśród swoich doświadczonych funkcjonariuszy, z których wielu zostało przyciągniętych wcześniej z zagranicznych banków i funduszów.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:48 Publikacja: 27.08.2015 16:48

Odpływ "morskich żółwi" przyczynił się do krachu w Chinach

Foto: Bloomberg

Gdy w 2008 r. firmy z Wall Street masowo redukowały zatrudnienie, chińskie władze wykorzystały to do łowienia talentów. Oferowały Chińczykom pracującym wcześniej w amerykańskich instytucjach finansowych pracę w państwowych organach nadzoru.

Młodzi, zdolni finansiści powracający do Chin (zwani "żółwiami morskimi") mieli pomóc rządowi zreformować rynki, tak żeby stały się one bardziej odporne na ewentualne przyszłe wstrząsy.

Kilka lat pracy w Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) okazało się jednak dla wielu z nich rozczarowaniem. Skarżyli się na konflikty z biurokracją, brak awansów i zarobki o wiele niższe niż w sektorze prywatnym.

- Mijały lata a żaden z nas nie awansował. Niektórzy z nas nie zdobyli nawet żadnej konkretnej pozycji - skarży się agencji Reuters jeden z byłych pracowników rynkowego nadzoru. Blisko rok temu zaczęła się więc fala rezygnacji pracowników CSRC.

Z instytucji tej odeszli tacy specjaliści jak Tang Xiaodong, były szef działu egzotycznych derywatów w ABN Amro, który w CSRC odpowiadał za programy ułatwiające zagranicznym inwestorom dostęp do rynku.

- Akurat w czasie, gdy regulator potrzebował ludzi z międzynarodowym i krajowym doświadczeniem, ci ludzie zaczęli odchodzić - wskazuje Liu Li-Gang, ekonomista z banku ANZ.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?