Sześć argumentów za końcem hossy

Zmiana trendu, ze wzrostowego na spadkowy? Oto argumenty sugerujące, że kilkuletnia hossa na wielu rynkach może dobiegać końca. Czy jest się czego bać?

Publikacja: 14.01.2016 14:18

Sześć argumentów za końcem hossy

Foto: Bloomberg

W trzecim kwartale ub. roku dynamika chińskiego PKB wyniosła tylko 6,9 proc. co stanowi najwolniejsze tempo wzrostu od pierwszego kwartału 2009 r. (dane o PKB za IV kw. poznamy 19 stycznia –red.). spowolnienie gospodarcze Państwa Środka to realny problem także dla rynków dojrzałych. Perspektywy wielu krajów zależą bowiem od tego, jaki przebieg będzie miało spowolnienie  w Chinach, będących kluczowym partnerem handlowym.

 

Rozpoczęty cykl podwyżek stóp w USA będzie mieć łagodny przebieg. Nie zmienia to jednak faktu, że dolar będzie się nadal umacniał, co przełoży się na dalszy spadek cen surowców. Ceny towarów są wyrażone w USD, a więc co do zasady: im silniejszy dolar, tym tańsze surowce. W takich warunkach  kraje wschodzące uzależnione od eksportu np. surowców energetycznych (ropa, gaz) będą zagrożone bankructwem. Ewentualne problemy np. Rosji mogą wywołać nowy kryzys o zasięgu globalnym.

 

W tym tygodniu rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych w USA. Jeśli wierzyć analitykom w minionym kwartale, już trzeci raz z rzędu, odnotowały one spadek zysków. Indeks S&P500 jest obecnie notowany na poziomie 15,75 – krotności prognozowanych w 2016 r. zysków., co stanowi poziom zbliżony do średniej za ostatnie ćwierćwiecze.

 

Kurczy się liczba spółek, które w ub. roku stanowiły motory napędowe całego rynku. W tym roku mocną tracą akcje  m.in. Facebooka, Amazona, Netflixa, Google czy Microsoftu.

 

Bessa definiowana jest jako okres co najmniej 20-proc. spadku cen, licząc od lokalnego szczytu do lokalnego dołka, w ciągu przynajmniej kilku miesięcy. Zgodnie z tą regułą wiele światowych indeksów znajduje się w rynku niedźwiedzia m.in. amerykański Russel2000 (skupia małe spółki) czy francuski CAC-40 (skupia akcje blue chips).

Na przełomie 2015 i 2016 r. nie zobaczyliśmy „tradycyjnego" rajdu św. Mikołaja. Poza tym początek stycznia w wykonaniu S&P500 był najgorszy od lat 30 ubiegłego wieku. W przeszłości analogiczne zachowanie poprzedzało zły okres dla rynku akcji (wyjątkiem był tylko rok 1982).

Argumenty za końcem hossy m.in. na Wall Street pochodzą z portalu MarketWatch.co

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos