W trzecim kwartale ub. roku dynamika chińskiego PKB wyniosła tylko 6,9 proc. co stanowi najwolniejsze tempo wzrostu od pierwszego kwartału 2009 r. (dane o PKB za IV kw. poznamy 19 stycznia –red.). spowolnienie gospodarcze Państwa Środka to realny problem także dla rynków dojrzałych. Perspektywy wielu krajów zależą bowiem od tego, jaki przebieg będzie miało spowolnienie w Chinach, będących kluczowym partnerem handlowym.
Rozpoczęty cykl podwyżek stóp w USA będzie mieć łagodny przebieg. Nie zmienia to jednak faktu, że dolar będzie się nadal umacniał, co przełoży się na dalszy spadek cen surowców. Ceny towarów są wyrażone w USD, a więc co do zasady: im silniejszy dolar, tym tańsze surowce. W takich warunkach kraje wschodzące uzależnione od eksportu np. surowców energetycznych (ropa, gaz) będą zagrożone bankructwem. Ewentualne problemy np. Rosji mogą wywołać nowy kryzys o zasięgu globalnym.
W tym tygodniu rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych w USA. Jeśli wierzyć analitykom w minionym kwartale, już trzeci raz z rzędu, odnotowały one spadek zysków. Indeks S&P500 jest obecnie notowany na poziomie 15,75 – krotności prognozowanych w 2016 r. zysków., co stanowi poziom zbliżony do średniej za ostatnie ćwierćwiecze.