Liczony przez firmę Caixin wskaźnik PMI dla chińskiego sektora usług wzrósł z 51,2 pkt w lutym do 52,2 pkt w marcu. (Każdy odczyt powyżej poziomu 50 pkt sygnalizuje poprawę koniunktury w branży.) Te dane okazały się lepsze od prognoz i sygnalizują najszybszy od 11 miesięcy wzrost gospodarczy w Chinach.
Dane o chińskim PKB w pierwszym kwartale 2016 r. poznamy dopiero 15 kwietnia, ale wygląda na to, że spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka nie jest już tak duże jak się obawiano jeszcze kilka miesięcy temu. Spadek obaw o kondycję gospodarczą Chin przyczynia się do poprawy nastrojów na światowych rynkach. Chińskie giełdy zaś stopniowo odrabiają tegoroczne straty. Indeks Shanghai Composite zyskał przez ostatni miesiąc ponad 5 proc., ale wciąż jest o blisko 14 proc. niżej niż na koniec 2015 r. i o 23 proc. niżej niż rok wcześniej.
Analitycy agencji ratingowej Fitch wskazują, że tzw. twarde lądowanie chińskiej gospodarce nie grozi, choć wysoki poziom zadłużenia chińskich spółek jest niepokojący. Zdaniem ekspertów Fitcha, Chiny wciąż dysponują wystarczającymi środkami finansowymi oraz administracyjnymi, by zapobiec ostremu spowolnieniu wzrostu gospodarczego. Agencja spodziewa się, że PKB Chin wzrośnie w tym roku o 6-6,5 proc. Chiński rząd spodziewa się zaś, że wzrost gospodarczy wyniesie 6,5-7 proc.