Deutsche Bahn odwołał IPO

Niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn zamroził plany wprowadzenia na giełdę swojej brytyjskiej spółki autobusowej i kolejowej Arriva oraz firmy transportowej DB Schenker. Spółka uzasadniła to tym, że brytyjskie głosowanie za opuszczeniem Unii Europejskiej „wykoleiło" jej rynki.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:08 Publikacja: 07.11.2016 05:00

 

– Niestety, świat zasadniczo zmieni się po Brexicie – ocenił prezes Ruediger Grube w wywiadzie dla Dpa-AFX. Dodał, że gdyby doszło do sprzedaży akcji, to „oznaczałoby to wyrzucenie pieniędzy przez okno".

To kolejne odwołane lub wstrzymane pierwotne oferty publiczne europejskich spółek po brytyjskim referendum z 23 czerwca. W minionym tygodniu IPO odwołał brytyjski producent oprogramowania dla firm finansowych Misys, a Telefonica przełożyła IPO swojego brytyjskiego operatora telefonii komórkowej.

Spadek kursu funta po przegłosowaniu Brexitu zmniejszył apetyty inwestorów na europejskie pierwotne oferty publiczne. Niepewność co do warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, podgrzana czwartkową decyzją sądu, jeszcze bardziej osłabiła popyt.

Deutsche Bahn kupił Arrivę, wtedy największą niepaństwową firmę transportu publicznego w Europie, za 3 mld USD w 2010 r. i sukcesywnie wycofywał jej akcje z rynku. Arriva ma ponad 60 tys. pracowników i była to największa akwizycja Deutsche Bahn.

Rok 2015 przewoźnik zakończył stratą netto w wysokości 1,3 mld euro i rada nadzorcza zaleciła wtedy poszukiwania zewnętrznych inwestorów dla spółki. JB

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?