Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po raz trzeci z rzędu zmaleć ma też średnie zadłużenie w stosunku do PKB – podała w środę Komisja Europejska, podsumowując projekty ustaw budżetowych państw Eurolandu na 2017 r. Paradoksalnie Bruksela nie wydaje się z tej poprawy stanu finansów publicznych zadowolona.
KE co roku opiniuje projekty ustaw budżetowych państw Eurolandu pod kątem ich zgodności z wymogami Paktu na rzecz stabilności i wzrostu (aktualnie z tej procedury zwolniona jest Grecja, objęta programem naprawczym). Z podsumowania projektów na 2017 r. wynika, że deficyt sektora finansów publicznych w strefie euro zmaleje w przyszłym roku średnio do 1,5 proc. PKB, z 1,8 proc. w tym roku i 2,1 proc. w 2015 r. Sprzyjają temu, jak zauważyła KE, bardzo niskie koszty obsługi długu, efekt łagodnej polityki pieniężnej EBC. Z kolei dług publiczny ma się zmniejszyć do ok. 89 proc. PKB, z nieco ponad 90 proc. w tym roku. Te prognozy rządów państw członkowskich unii walutowej są bliskie tym, które sama KE zaprezentowała w ubiegłym tygodniu. Opierają się też na podobnych założeniach makroekonomicznych. KE spodziewa się, że PKB Eurolandu powiększy się w przyszłym roku o 1,5 proc., po wzroście o 1,7 proc. w tym roku, prognozy poszczególnych rządów składają się zaś na wzrost PKB Eurolandu o 1,6 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.