Srebro i platyna weszły w bessę

Srebro weszło pod względem technicznym w rynek „niedźwiedzia". Cena tego kruszcu spadła od tegorocznego szczytu o ponad 20 proc.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:19 Publikacja: 25.11.2016 05:00

Za uncję srebra płacono w czwartek po południu 16,3 USD, czyli najmniej od czerwca. Pod presją są również inne metale szlachetne. Złoto staniało w czwartek do 1185 USD za uncję, najniższego poziomu od lutego. Cena uncji platyny spadła zaś do 914 USD, również najniższego poziomu od lutego. Od tegorocznego szczytu zmniejszyła się o 22 proc., co oznacza, że również na rynku tego metalu panuje „bessa".

Wyprzedaż na rynku metali szlachetnych jest związana z umocnieniem się dolara po wyborach prezydenckich w USA oraz oczekiwaniami inwestorów, że Fed podniesie w grudniu stopy procentowe.

– Wszyscy czekają na grudniową podwyżkę stóp i jest to odzwierciedlone w cenach złota. Dolar pozostaje głównym czynnikiem kształtującym sytuację na rynku – twierdzi Tom Kendall, szef działu strategii rynków metali szlachetnych w ICBC Standard Banku.

Mimo ostatniej przeceny metale szlachetne dawały w tym roku dobrze zarobić inwestorom. Co prawda platyna zyskała od początku stycznia zaledwie 3 proc., ale srebro 18 proc., a złoto 12 proc. Ceny tych metali wspierały oczekiwania mówiące, że Fed będzie się wstrzymywał z podwyżkami stóp procentowych, oraz zwiększające niepewność na rynkach wydarzenia, takie jak referendum w sprawie Brexitu. Po wyborach prezydenckich w USA popyt na metale szlachetne spadł, ale część analityków wskazuje, że niepewność polityczna może sprawić, iż znów zostanie on pobudzony.

– Inwestorzy wciąż oglądają się za siebie, próbując zrozumieć, co właściwie zrobi Trump. Złoto wciąż jest walutą z bezpiecznej przystani, więc istnieje niewielka premia, która nie pozwala mu spaść na terytorium „rynku niedźwiedzia" – uważa David Lennox, analityk z australijskiej firmy Fat Prophets.

Od tegorocznego szczytu do czwartku cena uncji złota spadła jedynie o 13 proc. Do „bessy" zatem wciąż daleko. HK

Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu