Rozpędzona strefa euro

Gospodarka strefy euro rozwija się w lutym najszybciej od blisko 6 lat – sugerują wstępne odczyty wskaźników PMI, mierzących koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów około 5 tys. firm.

Publikacja: 21.02.2017 10:33

Rozpędzona strefa euro

Foto: Bloomberg

Zbiorczy PMI, wyrażający tempo rozwoju sektorów usługowego i przemysłowego, sięgnął w lutym w eurolandzie 56 pkt, w porównaniu do 54,4 pkt w styczniu. To odczyt wyraźnie lepszy od przeciętnych prognoz ekonomistów, które zakładały minimalny spadek tego wskaźnika.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja ankietowanych firm poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tej poprawy. W lutym jest ono najwyższe od 70 miesięcy.

PMI w samym sektorze przemysłowym eurolandu wzrósł do 55,5 pkt, z 55,2 pkt w styczniu. To również odczyt najlepszy od 70 miesięcy. Przy tym, najszybciej od kwietnia 2011 r. zwiększa się wartość nowych zamówień eksportowych w ankietowanych firmach. To wiadomość dobra dla Polski. Część ekonomistów podwyższyła ostatnio prognozy wzrostu polskiego PKB w tym roku właśnie z powodu oczekiwanej poprawy w eksporcie. Polski eksport jest zaś silnie powiązany z eksportem eurolandu. Nasze firmy są bowiem często poddostawcami zachodnioeuropejskich eksporterów.

PMI w sektorze usługowym strefy euro, kluczowym dla tej gospodarki, zwyżkował do 55,6 pkt, z 53,7 pkt w styczniu To odczyt najlepszy od 69 miesięcy.

Firma IHS Markit, która oblicza wskaźniki PMI, wstępne ich odczyty publikuje tylko dla największych gospodarek. Oprócz całej strefy euro, podała też we wtorek dane z Niemiec i Francji.

W Niemczech, które są największym partnerem handlowym Polski, zbiorczy PMI wzrósł w lutym do 56,1 pkt, z 54,8 pkt w styczniu. To odczyt najwyższy od blisko trzech lat. Przy tym, tempo rozwoju sektora przemysłowego jest najwyższe od blisko sześciu lat, a rozwoju usługowego najwyższe od trzech lat.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos