Stopy procentowe w USA. Nagłe przebudzenie traderów

Do tej pory rynek obligacji nie bardzo wierzył, że Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe już za dwa tygodnie.

Publikacja: 28.02.2017 10:52

Stopy procentowe w USA. Nagłe przebudzenie traderów

Foto: AFP

A przecież Janet Yellen, szefowa amerykańskiego banku centralnego i jej koledzy z Federalnego Komitetu Otwartego Rynku  ostrzegali, iż podwyżka stóp może nastąpić na każdym spotkaniu FOMC, także tym najbliższym.

Jak wskazują ceny kontraktów terminowych wczoraj traderzy na amerykańskim rynku obligacji prawdopodobieństwo zaostrzenia polityki pieniężnej  w marcu oszacowali już na 50 proc. wobec 40 proc. w miniony piątek

Analitycy twierdzą, iż jest wiele potencjalnych czynników mogących zdecydować o zmianie nastawienia Fed, ale nie potrafią wyłonić tego najważniejszego.

Oczekuje się, że w dzisiejszym wystąpieniu w Kongresie Donald Trump przedstawi program wydatków z kasy publicznej co zwiększa nadzieje na poprawę koniunktury gospodarczej. Dow Jones Industrial Average  zyskiwał przez 12 kolejnych sesji. Z kolei Robert Kaplan, szef Fedu w Dallas powiedział, że FOMC powinien podnieść stopy „szybciej niż później" nie przywiązując nadmiernej uwagi do oczekiwań rynku.

- Sądzę, że ponad 50-proc.  szanse (na podwyżkę stóp w marcu -red.)  są uzasadnione – wskazuje Hiroki Shimazu, tokijski  ekonomista MCP Asset Management . Podkreśla, że uzasadnia to optymizm na rynku akcji oraz presja inflacyjna.

Jeffrey Rosenberg z BlackRock Inc.i Mohamed-El Erian z Allianza w minionym tygodniu zwracali uwagę, że traderzy nie robią wystarczająco dużo by przygotować się na ruch Fedu.

Gospodarka światowa
Wielka tajemnica chińskiego budżetu. Chińskie zbrojenia doganiają USA
Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej
Gospodarka światowa
S&P500 z szansą na 5,8 tys. pkt. Doda skrzydeł GPW?
Gospodarka światowa
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Inflacja nie przeszkadza giełdom w biciu rekordów