Francja wybierze kontynuację?

Zwycięstwo Macrona może odsunąć ryzyko dezintegracji Eurolandu, ale go całkiem nie zlikwiduje. Zwłaszcza jeśli kadencja nowego prezydenta będzie równie nieudana jak jego poprzednika.

Publikacja: 04.05.2017 13:49

7 maja w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zmierzą się przedstawiciele dwóch polityczny

7 maja w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zmierzą się przedstawiciele dwóch politycznych światów. Emmanuel Macron, założyciel centrolewicowej partii En Marche!, w kluczowych kwestiach zapewne będzie w dużym stopniu kontynuował politykę poprzedników. Marine le Pen, do niedawna przewodnicząca eurosceptycznego Frontu Narodowego, zapowiada zaś daleko idące zmiany, których częścią ma być wyprowadzenie Francji ze strefy euro i ograniczenie islamskiej imigracji.

Foto: Archiwum

Wygląda na to, że największe tegoroczne zagrożenie dla euro zniknęło z radarów. Frexitu nie będzie – przynajmniej przez najbliższe pięć lat. Rynki wpadły w euforię, kiedy zwycięstwo w pierwszej turze francuskich wyborów parlamentarnych odniósł Emmanuel Macron, prounijny, centrolewicowy kandydat stylizujący się na technokratę. Inwestorzy szybko uznali, że ma on już niemal w kieszeni zwycięstwo nad swoją kontrkandydatką Marine Le Pen, nacjonalistką deklarującą chęć wyprowadzenia Francji ze strefy euro i zaprzęgnięcia Banku Francji w służbę rozbudowy krajowego przemysłu. Oczywiście, tego że fortuna się odmieni, a Le Pen wygra, nie da się w 100 proc. wykluczyć, ale na razie wszystko wskazuje, że większość wyborców przegranych kandydatów z lewicy i prawicy przekaże swoje głosy na Macrona, by zapobiec zwycięstwu kandydatki populistycznej prawicy. Tak było w 2002 r., gdy do drugiej tury wyborów przeszedł Jean-Marie Le Pen (ojciec Marine, obecnie skłócony z nią politycznie) oraz kandydat centroprawicy Jacques Chirac. Wygrał Chirac, uzyskując aż 87 proc. głosów. Le Pen spełnił zaś podobną rolę jak obecnie jego córka: wyeliminował słabsze sztuki z establishmentowego stada kandydatów.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia