Syngenta: Największe chińskie przejęcie w historii

Chiński koncern ChemChina sfinalizował właśnie największą inwestycję zagraniczną we współczesnej historii Chin. Kosztem 43 mld dolarów przejął jedną z największych firm chemicznych na świecie – Syngentę.

Publikacja: 30.06.2017 06:00

Syngenta: Największe chińskie przejęcie w historii

Foto: AFP

– Na razie Syngenta zostanie firmą prywatną – poinformował Michel Demare, wiceprezes Syngenty, na wtorkowej konferencji w Bazylei, która zakończyła roczny proces wykupywania spółki.

ChemChina musiała wykupić akcjonariuszy, którzy otrzymali za akcję 465 dol. i 5 franków szwajcarskich specjalnej dywidendy. Syngenta była notowana na parkietach w Nowym Jorku oraz w Szwajcarii.

 Łącznie Chińczycy zapłacili 43 mld dolarów. Wezwanie na akcje zostało ogłoszone 8 marca 2016 roku w Szwajcarii oraz 23 marca w Stanach Zjednoczonych. Łącznie w ciągu roku zostało przeprowadzonych siedem wezwań do sprzedaży akcji, ostateczny termin minął 24 maja tego roku.

Do dziś ChemChina wykupiła z rynku 97,9 proc. akcji. „Oczekujemy, że akcje zostaną usunięte z giełd tak szybko, jak pozwalają na to przepisy" – poinformowała Syngenta.

Negocjacje trwały długo, zgodę na tę fuzję musiała wydać Komisja Europejska. Syngenta ma wprawdzie centralę w szwajcarskiej Bazylei, ale działa na całym świecie, w tym jest mocno obecna w krajach Unii Europejskiej. W Polsce z 20-procentowym udziałem w rynku zajmuje w pierwsze miejsce w sprzedaży środków ochrony roślin.

– Nie tylko jest to największy zakup dokonany przez chińską firmę, ale też jest on skoncentrowany na wzroście. Wszyscy akcjonariusze korzystają na tej umowie. Miejsca pracy zostały utrzymane – poinformował Demare i dodał, że z nowym właścicielem Syngenta zachowa niezależność działania.

Koncern zatrudnia 28 tys. pracowników w 90 krajach. Produkuje środki ochrony roślin oraz zboża. W ubiegłym roku sprzedaż sięgnęła 12,8 mld dol., w większości za zyski odpowiadają właśnie środki ochrony roślin (9,6 mld dol.).

Wykupienie Syngenty ma pomóc koncernowi rozwinąć interesy na rynku chińskim – dziś wyniki chińskiego rolnictwa są poniżej standardów światowych – powiedział.

ChemChina w ciągu ostatniej dekady wykupiła dziesięć zagranicznych firm, w tym m.in. Pirelli. Koncern zajmuje 234. miejsce na liście Fortune Global 500. Aktualnie ChemChina negocjuje warte ok. 100 mld dolarów połączenie z koncernem Sinochem.

Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki