SEC postanowiła pozwać niemieckiego producenta samochodów i byłego prezesa firmy Martina Winterkorna w sprawie skandalu związanego z montowaniem oprogramowania fałszującego wyniki emisji spalin. Pozew ma na celu uniemożliwienie Winterkornowi pełnienie funkcji prezesa lub dyrektora amerykańskiej spółki publicznej i zapłatę odszkodowania.

Amerykański regulator napisał w skardze, że od kwietnia 2014 r. do maja 2015 r. Volkswagen wyemitował warte 13 mld USD obligacje i papiery wartościowe zabezpieczone aktywami na amerykańskim rynku. W tym czasie kierownictwo wyższego szczebla wiedziało, że ponad 500 tys. pojazdów VW z silnikiem diesla ma zamontowane oprogramowanie fałszujące wyniki emisji. „Ukrywając sprawę emisji spalin, Volkswagen czerpał korzyści z setek milionów dolarów, emitując papiery wartościowe po bardzo atrakcyjnych stawkach dla spółki" – wskazał SEC dodając, że Volkswagen „wielokrotnie kłamał i wprowadzał w błąd inwestorów, konsumentów i organy nadzoru w Stanach Zjednoczonych".

Niemiecki producent aut nie zgadza się z oskarżeniami. „Skarga SEC jest wadliwa pod względem prawnym i faktycznym, a Volkswagen szybko ją zakwestionuje. SEC wniosła bezprecedensową skargę dotyczącą papierów wartościowych sprzedawanych wyłącznie wybranym inwestorom, którzy nie zostali poszkodowani i otrzymali wszystkie płatności odsetek w całości i na czas" – oświadczył Volkswagen.