Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na rynkach utrzymywała się nerwowa atmosfera przed rozpoczynającymi się w czwartek dwudniowymi amerykańsko-chińskimi rozmowami handlowymi. Na giełdach azjatyckich dominowały w środę spadki (chiński indeks Shanghai Composite stracił 1,1 proc., a japoński Nikkei 225 spadł o 1,46 proc.), większość europejskich indeksów giełdowych lekko traciła po południu, a sesja w USA zaczęła się od przeceny. Nasdaq Composite spadał na początku notowań 0,2 proc., po tym jak dzień wcześniej zamknął się 1,96 proc. na minusie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.