Na rynkach utrzymywała się nerwowa atmosfera przed rozpoczynającymi się w czwartek dwudniowymi amerykańsko-chińskimi rozmowami handlowymi. Na giełdach azjatyckich dominowały w środę spadki (chiński indeks Shanghai Composite stracił 1,1 proc., a japoński Nikkei 225 spadł o 1,46 proc.), większość europejskich indeksów giełdowych lekko traciła po południu, a sesja w USA zaczęła się od przeceny. Nasdaq Composite spadał na początku notowań 0,2 proc., po tym jak dzień wcześniej zamknął się 1,96 proc. na minusie.
Taktyka negocjacyjna
Wpływ na nerwowe zachowanie rynków miały nowe informacje dotyczące przyczyn zaostrzenia przez USA kursu wobec Chin (zapowiedzi podwyższenia karnych ceł na część chińskich produktów). Agencja Reutera donosi, że w zeszły piątek chiński rząd nagle wycofał się z wielu obietnic, które złożył wcześniej Amerykanom podczas negocjacji handlowych. Liczący ponad 150 stron projekt umowy gospodarczej pomiędzy USA i Chinami już był gotowy, ale nagle chcieli wprowadzić do niego poprawki, które wycofywały ich zobowiązania m.in. w kwestii ochrony własności intelektualnej, dostępu do chińskiego rynku finansowego i powstrzymania się od manipulacji walutowych. To sprawiło, że prezydent USA Donald Trump ogłosił w niedzielę, że podniesie z 10 do 25 proc. cła na część chińskich produktów.
– Amerykanie wykorzystają tę groźbę, by zwiększyć presję podczas najbliższej rundy negocjacyjnej. Podtrzymujemy opinię, że do końca czerwca zostanie zawarta ograniczona umowa, która zapobiegnie dalszym podwyżkom ceł, ale nie rozwiąże niektórych ważnych kwestii związanych z rywalizacją amerykańsko-chińską – prognozuje Cailin Birch, ekonomistka z Economist Intelligence Unit.
Presja na porozumienie
Tymczasem chiński eksport spadł o 2,7 proc. r./r. w kwietniu, po tym jak wzrósł w marcu o 14,2 proc. Prognozy analityków mówiły o jego wzroście o 2,3 proc. Import zwiększył się za to w kwietniu o 4 proc., gdy średnia prognoz analityków przewidywała spadek o 3,6 proc. Dane Chińskiej Generalnej Administracji Ceł wskazują, że nadwyżka handlowa ChRL spadła z 18,8 mld dol. w marcu do do 13,48 mld dol. w kwietniu. Nadwyżka w handlu z USA zwiększyła się o 2,4 proc. do 21 mld dol. Jednakże chiński eksport do USA był w kwietniu i tak o 13,1 proc. mniejszy niż rok wcześniej, a import zmniejszył się o 25,7 proc. Dane te mogą być dla chińskich władz argumentem za tym, by jednak wygasić na pewien czas spór handlowy z USA.