Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump wciąż cieszy się dużym poparciem farmerów, ale to się może zmienić, jeśli wojna handlowa z Chinami będzie się przeciągać. Wiele farm boryka się z dużym zadłużeniem i kiepskimi zbiorami, a utrata dużego rynku eksportowego pogorszyła ich sytuację.
Ekonomiści od miesięcy toczą spory dotyczące tego, jak bliska jest recesja w USA. W dyskusjach o kondycji gospodarczej Stanów Zjednoczonych omawiane są najróżniejsze wskaźniki: przyrost miejsc pracy, inflacja, indeksy koniunktury w przemyśle i usługach, ceny nieruchomości, rentowności obligacji oraz poziomy osiągane przez indeksy giełdowe. Najczęściej w tej debacie pomijane są jednak wskaźniki dotyczące amerykańskiego rolnictwa. Dzieje się tak, bo agrobiznes to branża specyficzna, bardziej niż inne zależna od czynników pogodowych. Rolnictwo, przetwórstwo spożywcze i pokrewne branże wnoszą do amerykańskiego PKB 1,05 bln USD, co odpowiada około 5 proc. udziału. Wkład farmerów w PKB to zaledwie około 1 proc. Sektor rolno-spożywczy zatrudnia 11 proc. siły roboczej w USA. Jest więc w tyle za przemysłem i usługami. Pewne zjawiska dotykające obecnie amerykańskich farm źle jednak wróżą tamtejszej gospodarce i mogą poważnie wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów prezydenckich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.