Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA teoretycznie ma prawo, by nakazać amerykańskim koncernom wycofanie się z Chin.
Jeszcze dwa lata temu powszechnie prognozowano, że USA i Chiny dogadają się w sprawie handlu. Mało prawdopodobny wydawał się scenariusz mówiący, że administracja Trumpa nałoży karne cła na cały import z Chin, że określi ChRL jako państwo manipulujące własną walutą i że będzie próbowała wypychać z globalnych rynków chiński koncern Huawei. Chiński odwet w postaci karnych ceł, wstrzymania zakupów amerykańskich produktów rolnych i gróźb związanych z eksportem metali ziem rzadkich był dopuszczany jako element czarnego scenariusza, który się nie spełni. Nie przewidywano również, że jednym z terenów starcia supermocarstw stanie się Hongkong. Pomimo tej całej eskalacji napięcia inwestorzy wciąż liczą, że USA i Chiny „kiedyś się dogadają" i że powstrzymają się przed dalszą wymianą ciosów. Za jakiś czas może się jednak okazać, że szanse na porozumienie oddalą się jeszcze bardziej. Może więc czas, by rozważyć scenariusze zaostrzenia konfliktu, w tym te, które wydają się na pierwszy rzut oka nieprawdopodobne lub nawet głupie?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.