Miliony z obligacji pandemicznych na walkę z wirusem

Bank Światowy wyemitował w 2017 r. tzw. obligacje pandemiczne na wypadek takich pandemii jak obecny koronawirus. Teraz środki z emisji pomogą krajom w zwalczaniu choroby, jednak oznacza to, że inwestorzy, którzy kupili te papiery, poniosą straty.

Publikacja: 18.03.2020 11:09

Miliony z obligacji pandemicznych na walkę z wirusem

Foto: Bloomberg

Bank Światowy zdecydował się trzy lata temu na emisję obligacji pandemicznych w odpowiedzi na wybuch epidemii wirusa Ebola z 2014 r., który zabił 11 tys. osób w Afryce Zachodniej i poza nią.

Obligacje są tak zaprojektowane, że oferują wysokie odsetki, jednak w zamian za ryzyko utraty określonej kwoty lub całości pieniędzy w przypadku wystąpienia pandemii. W 2017 r. do inwestorów trafiły dwie transze takich papierów, za które pozyskano 225 mln USD przy rocznym oprocentowaniu obligacji na poziomie 8 proc. oraz 95 mln euro z kuponem 13 proc. rocznie. Termin zapadalności tych obligacji został ustalony na lipiec 2020 r.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała koronawirusa jako globalną pandemię na początku tego miesiąca. Aby środki mogłyby być wypłacone, spełnione musi być jednak jeszcze kilka założeń – ale większość już się ziściła.

Bank Światowy założył, że wybuch epidemii musi trwać co najmniej 12 tygodni, liczba zarażonych musi rosnąć, a choroba spowoduje ponad 2500 zgonów w jednym kraju, a także ponad 20 zgonów w drugim kraju. Obecnie liczba zarażonych koronawirusem wynosi około 200 tys., a liczba zgonów przekroczyła 8 tys. Oznacza to, że do wypłaty środków dojdzie po 12 tygodniach trwania koronawirusa – według danych WHO termin ten mija 24 marca.

Oznacza to, że za tydzień prawdopodobnie rozpocznie się wypłata środków dla tych krajów, które w największym stopniu zmagają się z koronawirusem.

Dla inwestorów, którzy mają te obligacje, oznacza to poniesienie strat. Według agencji ratingowej DBRS Morningstar obligatariusze w zależności od rodzaju posiadanych obligacji mogą stracić większą część lub całość zainwestowanej na początku kwoty. Według DBRS Morningstar właścicielami obligacji są m.in. firmy zajmujące się zarządzaniem aktywami i fundusze emerytalne, których siedziba znajduję się w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?