Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.06.2020 15:05 Publikacja: 21.06.2020 15:05
Niektóre kraje przywracają już pasażerski ruch lotniczy. Na lotniskach obowiązują jednak zaostrzone procedury.
Foto: AFP
Walka z niewidzialnym wirusowym wrogiem okazała się trudniejsza, niż się spodziewano. W momencie gdy inwestorzy cieszyli się ze stopniowego odmrażania gospodarek, ich dobry nastrój zepsuły sygnały wskazujące na kolejną falę zakażeń koronawirusem. W Pekinie nagle wprowadzono kwarantannę w wielu dzielnicach, po tym jak na jednym z targów wykryto ognisko zakażeń. W szeregu amerykańskich stanów – w tym w Kalifornii, Teksasie, Arizonie i na Florydzie – odnotowano niepokojący wzrost zachorowań na Covid-19. Andrew Cuomo, gubernator Nowego Jorku, zapowiedział, że może znów powrócić do zaostrzania restrykcji, jeśli ludzie nadal będą łamać zasady bezpieczeństwa. (Za kilka tygodni okaże się, jak na wzrost infekcji wpłynęły niedawne zamieszki rasowe). Rośnie też liczba przypadków Covid-19 w Indiach, Rosji, Brazylii czy Meksyku. Niektóre kraje poluzowały ograniczenia związane z pandemią, jeszcze zanim udało się im spłaszczyć krzywą zachorowań, nie mówiąc już o osiągnięciu ich szczytu. Czy grozi nam więc kolejna globalna fala tej zarazy, niosąca za sobą powrót restrykcji i kolejny silny cios dla PKB? Czy też może tym razem rządy przymkną oczy na chińskiego wirusa i potraktują go jak wiele innych zagrożeń, z którymi społeczeństwa nauczyły się żyć?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas