Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tereny objęte lockdownami w Chinach wciąż się powiększają. Jeszcze w październiku ostre restrykcje pandemiczne obowiązywały na obszarach odpowiedzialnych za wytwarzanie tylko 9,5 proc. PKB Państwa Środka. Analitycy Nomury spodziewają się, że w ciągu kilku tygodni lockdown będzie obejmował już tereny odpowiedzialne za 30 proc. chińskiego PKB. W wyniku tego gospodarka chińska najprawdopodobniej skurczy się w czwartym kwartale.
Częściowe lockdowny wprowadzono już w niektórych dzielnicach Pekinu. To reakcja na wzrost liczby infekcji w tej metropolii. W czwartek przekraczała ona 1800 zakażeń dziennie. Według wyliczeń agencji Bloomberga ruch w metrze pekińskim był w siedmiodniowym okresie zakończonym w środę mniejszy o 64 proc. niż w podobnym okresie 2019 r. Covidowe infekcje w całym kraju sięgnęły w czwartek 31 tys. dziennie, czyli przebiły szczyt ustanowiony podczas wiosennej fali lockdownów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?