Kolejny prawnik do RPP

Grupa posłów PiS zgłosiła wniosek o powołanie do Rady Polityki Pieniężnej prawnika i byłego parlamentarzystę Macieja Rudnickiego.

Publikacja: 01.03.2022 17:20

Kolejny prawnik do RPP

Foto: Adobestock

Maciej Rudnicki to doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na KUL wykładał w latach 1997-2019, obecnie związany jest z Akademią Polonijną w Częstochowie, gdzie jest m.in. prorektorem ds. rozwoju.

Według Konstytucji RP członków RPP wybiera się spośród „osób wyróżniających się wiedzą z zakresu finansów". W uzasadnieniu swojej nominacji posłowie PiS wskazują, że dr hab. Rudnicki specjalizuje się w prawie finansowym. Ukończył też studia podyplomowe z bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz ma za sobą staże w bankach centralnych (w Portugalii, Japonii i Izraelu), komercyjnych oraz w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Nowy kandydat do RPP w latach 1997-2001 był posłem na Sejm III kadencji z ramienia AWS, a w latach 2000-2001 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska.

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków i prezesa NBP w roli przewodniczącego. Po trzech członków wybierają Sejm, Senat i Prezydent RP. Niższa izba parlamentu powołała już do RPP byłego posła Wiesława Jańczyka. Musi jeszcze znaleźć następców prof. Eryka Łona, którego sześcioletnia kadencja dobiegła już końca oraz prof. Jerzego Żyżyńskiego, którego kadencja upływa w marcu.

Poprzednia kandydatka posłów PiS na miejsce prof. Łona, posłanka Gabriela Masłowska, zrezygnowała z ubiegania się o to stanowisko. Sejm odrzucił też kandydata opozycji dra Jakuba Borowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej, głównego ekonomistę Credit Agricole Bank Polska i wieloletniego pracownika NBP.

Prezydent Andrzej Duda w połowie lutego powołał do RPP profesorów Ireneusza Dąbrowskiego i Henryka Wnorowskiego, którzy zastąpili prof. Łukasza Hardta i dr Kamila Zubelewicza. Trzeci z prezydenckich członków RPP, prof. Cezary Kochalski, pełni tę funkcję dopiero od 2019 r., a jego kadencja kończy się w 2025 r.

Dwóch członków do RPP powołał też Senat. To Ludwik Kotecki i prof. Przemysław Litwiniuk, który też jest prawnikiem. Trzecią senacką kandydatką do Rady jest prof. Joanna Tyrowicz, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego i think-tanku GRAPE, ale zastąpić ma prof. Rafała Surę, którego kadencja kończy się w listopadzie.

Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań
Gospodarka krajowa
Polska wśród liderów AI w regionie. Biznes ma jednak pewne „ale”
Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe