Połowa Polaków nie oszczędza, ale wierzy w wygraną w lotto

Ponad połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności - wynika z badania naszych postaw wobec pieniędzy i instytucji finansowych MoneyTrack 2009. Nadzieje na powiększenie swojego majątku Polacy upatrują w ... grze w lotto

Publikacja: 18.03.2009 14:33

Ponad połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności - wynika z badania naszych postaw wobec pieniędzy i instytucji finansowych MoneyTrack 2009.

Odsetek osób mających oszczędności jest wyższy wśród osób najstarszych - po 60 roku życia oraz z wyższym wykształceniem, a także tych, którzy pozytywnie oceniają swoją sytuację materialną.

Profesor Dominika Maison, jedna z autorek badania, zaznacza, że posiadanie oszczędności zależy przede wszystkim związane z postawami wobec oszczędzania.

Większość ludzi nie ma konkretnego celu oszczędzania, blisko 1/3 Polaków odkłada pieniądze w pierwszej kolejności "na wszelki wypadek".

Z badania wynika poza tym, że Polacy są finansowymi pesymistami - 70 procent nie widzi żadnych szans na poprawienie sytuacji materialnej. Optymistami było 32 procent respondentów.

Działania, które w największym stopniu byliby w stanie podjąć, aby zwiększyć ilość swoich pieniędzy to ... gra w lotto oraz dodatkowa praca w zawodzie.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej. Wzięło w nim udział 834 respondentów. Organizatorzy to Dom Badawczy Maison i Centrum Adama Smitha.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski