Dwukrotnie więcej badanych uważa, że w ciągu dwóch ostatnich lat korupcja raczej wzrosła, niż zmalała (30 proc. wobec 14 proc.). Najczęściej jednak nie dostrzegają żadnych istotnych zmian w tym względzie, sądząc, że od dwóch lat proceder utrzymuje się na tym samym poziomie.

Mimo że opinie na temat rozmiarów korupcji w Polsce są wciąż krytyczne, w ostatnich trzech latach nieznacznie (z 93 do 89 proc.) zmniejszył się odsetek badanych uważających, że stanowi ona duży problem społeczny, natomiast z 2 proc. do 6 proc. wzrosła liczba osób przekonanych, że zjawisko to nie jest szczególnie znaczące. Znamienne jednak jest, że aż o 27 punktów (z 67 proc. do 40 proc.) zmniejszył się odsetek badanych, według których korupcja w Polsce jest problemem bardzo dużym – zauważa CBOS.

Dziedziny życia społecznego, w których – zdaniem Polaków – korupcja występuje obecnie najczęściej, to przede wszystkim polityka i służba zdrowia. Przekonanie takie wyraża ponad połowa badanych (odpowiednio: 55 proc. i 54 proc.). Nieco ponad 1/4 za najbardziej skorumpowane instytucje uznaje sądy i prokuraturę (29 proc.), a także urzędy administracji samorządowej (28 proc.) i centralnej (27 proc.). CBOS przeprowadził sondaż na grupie 1094 osób.