Przyczyniamy się do kształtowania standardów

pytania do... Sławomira Skrzypka, prezesa NBP, przewodniczącego kapituły konkursu na najlepszego analityka

Publikacja: 07.05.2009 02:15

Przyczyniamy się do kształtowania standardów

Foto: GG Parkiet

[b]Jakie znaczenie dla banku centralnego i polityki pieniężnej mają prognozy gospodarcze sporządzane przez analityków?[/b]

Przewidywania ekonomistów z banków komercyjnych kształtują oczekiwania opinii publicznej co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Analitycy przez swoje komentarze wyjaśniają czytelnikom gazet i widzom programów telewizyjnych, co czeka polskich przedsiębiorców, konsumentów i inwestorów. Dlatego rola rzetelnych analiz jest ogromna.

[b]Czy z tego powodu zrodził się pomysł na organizację konkursu?[/b]

Konkurs nie jest jedynym tego typu organizowanym w Polsce. Tym, co go wyróżnia, jest położenie nacisku na prognozy średnio- i długookresowe. Trafność tych prognoz ma bowiem największe znaczenie dla optymalnej alokacji zasobów w gospodarce, zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstw podejmujących strategiczne decyzje inwestycyjne, jak i inwestorów finansowych oceniających perspektywy rynków finansowych.W środkach masowego przekazu pojawia się coraz więcej prognoz ekonomicznych, których trafność budzi wiele wątpliwości i które niejednokrotnie wprowadzają w błąd opinię publiczną, przyczyniając się do kreowania niekorzystnych tendencji rynkowych. Mam nadzieję, że konkurs na najlepszego analityka, poprzez wskazywanie najbardziej dokładnych i rzetelnych ośrodków analitycznych, może to zmienić. Wierzę, że dzięki naszej współpracy będziemy mogli przyczynić się do kształtowania właściwych standardów na rynku.

[b]Jak pan ocenia obecnie sporządzane prognozy?[/b]

Dziś jesteśmy w szczególnym momencie – mamy do czynienia z kryzysem, którego skutki dotykają w coraz większym stopniu także nasz kraj. Niestety, nie jest to okres najlepszych doświadczeń, także jeśli chodzi o prognozy. Nawet przewidywania renomowanych instytucji komercyjnych i banków inwestycyjnych często się zmieniają, co podważa ich rzetelność. A ona jest niezwykle ważna, szczególnie w takich kryzysowych czasach. Prognozy instytucji finansowych przekładają się np. na kurs złotego.

[b]Czy nie najlepsza jakość prognoz to tylko efekt kryzysu, gdy szczególnie trudno trafić z dobrym szacunkiem przyszłych zjawisk gospodarczych?[/b]

Obserwując wyniki dotychczasowych projekcji można wysnuć wniosek, że wcześniej też nie było najlepiej, więc pole do poprawy jest szerokie. Często przy tworzeniu prognoz możemy mieć do czynienia z różnymi motywacjami ich autorów. Zdarza się, że projekcje mają związek z planami sporządzających je instytucji finansowych.

[b]A czy nie jest też tak, że to banki komercyjne z reguły zakładają bardziej pesymistyczny scenariusz wydarzeń w gospodarce?[/b]

Taktyką banków komercyjnych jest przyjmowanie gorszego scenariusza przyszłych wydarzeń przez tworzenie tzw. zakładek i stąd może wynikać większy ich pesymizm. Pokazywanie rankingu wiarygodności analityków i ich prognoz, a także wiarygodności instytucji, które je reprezentują, powinno dodatkowo zmotywować ekonomistów do rzetelnego prognozowania przyszłości.Dziękujemy za rozmowę.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski