Ruszy telewizja przez telefon?

Urząd Komunikacji Elektronicznej nie może wydać rezerwacji częstotliwości dla telewizji mobilnej DVB-H, którą będzie można oglądać na przykład na ekranach telefonów komórkowych.

Publikacja: 09.05.2009 13:09

Dlaczego? Uwagi do projektu rezerwacji zgłosiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

– KRRiT chce, aby w rezerwacji wymienić z nazwy oferowane na multipleksie programy. To w tej chwili niemożliwe, bo operator nie podpisał jeszcze umów z większością nadawców. Posiada jedynie listy intencyjne – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE. Streżyńska dodaje, że podania nazw konkretnych programów, które znajdą się w ofercie, nie stawiano operatorowi ani w trakcie, ani po wygranym konkursie. (Konkurs na operatora multipleksu DVB-H wygrała w marcu spółka Info-TV-FM).

– Wydaje się, że KRRiT chce decydować o ofercie programowej telewizji mobilnej, chociaż zgodnie z prawem należy to wyłącznie do operatora multipleksu – stwierdza prezes UKE. Streżyńska przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne, operator ma jedynie obowiązek zapewnić nadawanie 16 programów o określonej tematyce. Jej zdaniem, nie ma potrzeby wymieniania tych programów z nazwy.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski potwierdza, że rada zgłosiła uwagi do projektu decyzji o przyznaniu rezerwacji. – Nasze oczekiwania są zgodne z Prawem telekomunikacyjnym i wieloletnią praktyką. Nazwy programów zawsze były wpisywane do decyzji o rezerwacji częstotliwości i od tego nie ma wyjątków. Przypuszczam, że operator nie ma oferty programowej i w ten sposób próbuje rozwiązać problem – mówi Kołodziejski.

– Programy były wpisywane, ale tylko dlatego, że rezerwacje dotyczyły programów analogowych, na które wydawała koncesje KRRiT. Rada udzielała koncesji, a my wpisywaliśmy program do rezerwacji. Teraz procedura była odwrotna, bo rezerwację otrzymuje operator wielu programów, a nie jeden nadawca – wyjaśnia Streżyńska. Jej zdaniem, nie ma potrzeby, aby KRRiT ingerowała w zawartość multipleksu, ponieważ znajdą się na nim wyłącznie programy, które są nadawane zgodnie z prawem.

– Podejście KRRiT jest anachroniczne i nie sprawdzi się w przypadku telewizji cyfrowej – uważa szefowa UKE. Streżyńska wyjaśnia, że operator multipleksu nie jest w stanie przewidzieć, jakie programy będą cieszyć się powodzeniem, a które trzeba będzie zamienić. – Jeśli zostaną one wpisane do rezerwacji, to za każdym razem, gdy operator będzie wymieniał program, będzie musiał występować o zgodę UKE i KRRiT, a to trwa miesiącami. Ten biznes jest i tak ryzykowny bez dodatkowych utrudnień – stwierdza Streżyńska.Spór UKE z KRRiT może znacznie opóźnić uruchomienie DVB-H.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?