BCC: PAIiIZ do likwidacji

BCC chce utworzenia nowej Agencji Promocji Gospodarki. O tym rozmawiać mają wkrótce ministrowie Pawlak i Sikorski

Publikacja: 12.05.2009 01:02

BCC: PAIiIZ do likwidacji

Foto: GG Parkiet

W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania wicepremiera Waldemara Pawlaka oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w sprawie zmian w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – twierdzi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Jego zdaniem, ministrowie będą rozmawiali o przekształceniu PAIiIZ w Agencję Promocji Gospodarczej.

[srodtytul]BCC chce nowej agencji[/srodtytul]

– Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa i polska gospodarka są źle promowane za granicą. Najwyższy czas, aby to zmienić – mówi Goliszewski. Prezes BCC uważa, że struktury MSZ i Ministerstwa Gospodarki odpowiedzialne za znajdowanie nowych rynków zbytu dla polskich produktów i kontaktowanie krajowych przedsiębiorców z kontrahentami za granicą, nie spełniają swojej funkcji.

– Inne instytucje, takie jak PAIiIZ i Polska Organizacja Turystyczna także nie są skuteczne. Ich działalność powinna być lepiej koordynowana i skupiona w jednym miejscu – stwierdza Goliszewski. Jego zdaniem, należy przekształcić PAIiIZ oraz POT w Agencję Promocji Gospodarki i stopniowo dołączać do niej inne podmioty, które powinny zajmować się obecnie promocją gospodarki. BCC w marcu wystosowało w tej sprawie list do Ministerstwa Gospodarki, ale resort do tej pory milczy.

[srodtytul]Premier powoła prezesa[/srodtytul]

Według koncepcji BCC, nad właściwym funkcjonowaniem APG czuwałaby rada, w której zasiadaliby między innymi szefowie obu resortów i przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Prezesa agencji powoływałby premier. – APG zbierałaby informacje gospodarcze, poszukiwała importerów i podejmowała działania marketingowe. Gdyby to było konieczne, zagraniczne oddziały APG organizowałyby wsparcie polityczne dla przedsiębiorstw, na przykład w postaci wizyty polskiego ambasadora w siedzibie zagranicznej firmy – tłumaczy Goliszewski.

[srodtytul]PAIiIZ i POT nie chcą razem[/srodtytul]

– Strategia agencji również zakłada pewne zmiany instytucjonalne. Nie mogę jednak zgodzić się z zarzutami, że PAIiIZ w obecnej formie jest nieskuteczna – mówi członek zarządu Agencji Robert Kwiatkowski. Dodaje, że PAIIiZ zatrudnia 100 pracowników odpowiedzialnych m.in. za bezpośrednią obsługę inwestora, promocję gospodarczą, kontakty regionalne, fundusze europejskie czy opracowywanie analiz makroekonomicznych.

– Na statutową działalność spółki otrzymywaliśmy dotację w wysokości 13 mln zł, która to kwota została w tym roku obniżona o 1 mln zł. Dlatego obecnie PAIiIZ skupia swoją działalność na obsłudze i przyciąganiu inwestycji zagranicznych – przypomina Kwiatkowski.

– Nigdzie na świecie podmioty zajmujące się promocją gospodarki nie są łączone z instytucjami promującymi turystykę – mówi Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Podkreśla, że działania PAIiIZ i POT są skierowane do zupełnie innych klientów. – POT wspiera polską turystykę. Utrzymuje za granicą 14 ośrodków, w tym w Nowym Jorku i w Tokio. Organizuje też liczne imprezy, takie jak Rok Polski w Izraelu czy przygotowywany właśnie Rok Chopina – relacjonuje Szmytke.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań