Pierwszy od lat realny spadek funduszu płac

Po uwzględnieniu inflacji w kwietniu zatrudnieni w sektorze przedsiębiorstw zarobili mniej niż rok temu. To niedobra wróżba dla konsumpcji w całej gospodarce

Publikacja: 20.05.2009 01:41

Pierwszy od lat realny spadek funduszu płac

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

Średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw – czyli w firmach niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 osób – wyniosła w kwietniu 3294,76 zł. To o 4,8 proc. więcej niż rok temu.Wzrost okazał się wyższy od oczekiwań rynkowych. Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet” spodziewali się, że przeciętne wynagrodzenie będzie o 4,2 proc. wyższe niż rok wcześniej – taka była średnia prognoz.Minimalnie mniejszy od prognoz okazał się spadek zatrudnienia. Jak podał Główny Urząd Statystyczny – w kwietniu w sektorze przedsiębiorstw pracowało 5308,8 tys. osób, o 1,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

[srodtytul]Do wydania realnie mniej niż rok temu[/srodtytul]

Taki spadek liczby pracujących wystarczył, by – po uwzględnieniu inflacji – kwota, jaką firmy przeznaczyły w kwietniu na wypłaty dla swoich pracowników, okazała się niższa niż rok wcześniej. Spadek funduszu płac w ujęciu realnym jest szacowany na 0,6 proc. Z obniżką mieliśmy do czynienia pierwszy raz od ponad czterech lat.

– To potwierdza, że sytuacja na rynku pracy będzie ważyła w najbliższych kwartałach na dynamice konsumpcji w całej gospodarce – skomentował Piotr Kalisz, ekonomista Banku Handlowego. Jego zdaniem, realny wzrost konsumpcji wyniesie w tym roku około 2 proc. w porównaniu z 5 proc. w 2008 r. W połączeniu ze spadkiem inwestycji przełoży się to na zerowy wzrost produktu krajowego brutto w całym 2009 r.

[srodtytul]Sektor przedsiębiorstw to gorsza połowa gospodarki[/srodtytul]

Spowolnienia konsumpcji spodziewa się również Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego zdaniem, jeszcze w II kwartale spożycie indywidualne może być o 3,5 proc. wyższe niż rok wcześniej, ale już w ostatnich trzech miesiącach tego roku wzrost nie będzie przekraczał 1 proc.

Kaczor zaznaczył, że obniżenie dynamiki konsumpcji będzie następowało wolniej, niż wynikałoby z wczorajszych danych z rynku pracy. – Po pierwsze, spadku realnego funduszu płac doświadczyliśmy dopiero raz. Wyciąganie na tej podstawie zdecydowanych wniosków byłoby przedwczesne. Po drugie, sektor przedsiębiorstw to mniej niż połowa gospodarki. I to ta gorsza połowa. Sytuacja w innych sektorach jest zapewne lepsza– powiedział analityk BGK. Według niego, chodzi o budżetówkę, niewielkie firmy usługowe czy rolnictwo.

Spowolnienia konsumpcji spodziewa się również Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale. – W pierwszej połowie roku wzrost spożycia będzie jeszcze podtrzymywany obniżkami podatków. Rzeczywiste rozmiary pogorszenia sytuacji konsumentów będą widoczne pod koniec tego roku – ocenił Janecki.

Jego zdaniem, z punktu widzenia dynamiki konsumpcji kluczowe będą dane o zatrudnieniu. Gdy ono przestanie się obniżać, będziemy mogli spodziewać się poprawy konsumpcji.

[srodtytul]RPP czeka na PKB i projekcję[/srodtytul]

Czy dane z rynku pracy będą miały znaczenie dla przyszłotygodniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych? Zdaniem ekonomistów – raczej nie. Na rynku panuje opinia, że w maju RPP nie obniży stóp.

– Bieżąca inflacja wynosi 4 proc. i jest o 0,5 pkt proc. wyższa od górnego przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu RPP – wskazał Jarosław Janecki. Według niego, obniżki można spodziewać się najwcześniej za miesiąc, gdy będą już znane dane na temat wzrostu gospodarczego w I kwartale, a ponadto RPP zapozna się z nową projekcją inflacji.Obecnie główna stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi 3,75 proc.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań