Znów na dużym minusie

Wyniki przemysłu w kwietniu okazały się gorsze od przewidywań analityków.

Publikacja: 21.05.2009 09:39

Znów na dużym minusie

Foto: GG Parkiet

Wartość produkcji sprzedanej była realnie o 12,4 proc. mniejsza niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet” spodziewali się średnio spadku o 10,8 proc.

Jednocześnie nieco lepsze od prognoz były dane dotyczące budownictwa. Tu zanotowano roczny wzrost o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się 1-proc. spadku.Według Grzegorza Maliszewskiego, ekonomisty Banku Millennium, na kwietniowy wynik produkcji negatywny wpływ miała mniejsza liczba dni roboczych niż rok wcześniej.

Analityk podkreśla, że sytuacja poszczególnych branż przemysłu jest zróżnicowana. – W dalszym ciągu relatywnie lepiej radzą sobie branże zorientowane głównie na rynek krajowy, podczas gdy sektory „eksportowe” charakteryzowały się wciąż spadkową tendencją produkcji. Wskazuje to na wciąż korzystniejsze tendencje w zakresie popytu krajowego niż popytu zewnętrznego – mówi Maliszewski.

Duży udział eksportu dotyczy na przykład branży motoryzacyjnej, gdzie produkcja w kwietniu była o 26 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Głównie na rynku krajowym działają natomiast producenci napojów, gdzie był wzrost o 1,2 proc.

Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, zwraca uwagę, że spadek produkcji wyrównanej sezonowo wyniósł 8 proc. i był mniejszy niż średnio w I kwartale. – To pokazuje, że spowolnienie nie przybiera na sile – uważa Reluga.

GUS opublikował wczoraj również dane o wzroście cen produkcji przemysłowej. Wyniósł on 5,1 proc. Analitycy spodziewali się, że będzie to 5,9 proc. W marcu ceny producentów były o 5,5 wyższe niż rok wcześniej. Niższą dynamikę cen analitycy tłumaczą kwietniowym umocnieniem złotego.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań