Bank Światowy: unikniecie recesji

Polska może zamknąć 2009 rok z dodatnim wzrostem gospodarczym – uważa Thomas Laursen, menedżer Banku Światowego na Polskę i kraje nadbałtyckie.

Publikacja: 22.05.2009 01:16

Bank Światowy: unikniecie recesji

Foto: Flickr

Zdaniem przedstawicieli BŚ, tempo wzrostu produktu krajowego brutto w naszym kraju w przyszłym roku będzie niewiele wyższe, może sięgnąć 1 proc.

Eksperci Banku Światowego zaznaczają jednak w raporcie, że ze względu na dynamicznie zmieniające się otoczenie makroekonomiczne, trudno obecnie o jednoznaczne prognozy.

Polska gospodarka, ze względu na silne fundamenty makroekonomiczne jest w stanie najlepiej oprzeć się recesji, w którą – według Banku Światowego – wszedł cały region nowej „unijnej dziesiątki”. Do tej grupy oprócz Polski zaliczają się kraje takie, jak Bułgaria, Czechy czy Litwa.

Aktywność gospodarcza całego regionu może spaść w tym roku o 3 proc. – W efekcie stopa bezrobocia w tych krajach wzrośnie z 6,5 proc. w 2008 r. do 10,4 w 2010 r. Oznacza to wzrost liczby osób bez pracy z trzech do pięciu milionów – wyjaśnia Kaspar Richter, starszy analityk w Banku Światowym.

Dlaczego nasz kraj wypada najlepiej na tle regionu? – Polska gospodarka nie jest aż tak otwarta na wymianę handlową, więc mniej odczuwa negatywne wpływy z zewnątrz. Do tego konsumpcja krajowa trzyma się nadal nieźle. Pomogły też obniżki stóp procentowych – odpowiadają przedstawiciele BŚ.

Co do tego, że nasz PKB wzrośnie w 2009 r. o 1 proc., zgodni są również analitycy UBS. Ich zdaniem, Polska najlepiej w Środkowej Europie jest przygotowana do stawienia czoła globalnej recesji.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań