Resztówkę kupił za 1,4 mln zł większościowy udziałowiec, niemiecki Port Service Beteiligungs.Jak wynika z informacji, które uzyskaliśmy z ministerstwa, akcjami wstępnie zainteresowany był też drugi inwestor. Nie wziął jednak udziału w licytacji. Mimo to przedstawiciele resortu są usatysfakcjonowani kwotą, którą zaoferował PSB. Tyle samo – 1,4 mln zł – wynosiła cena wywoławcza.
Resort ma listę 68 spółek, których akcje i udziały chce wystawić na aukcje jeszcze w tym roku. Port Service jest jednak przykładem na to, że lista może być na bieżąco zmieniana: spółkę wpisano na nią niedawno ze względu na sygnały o zainteresowaniu inwestorów.
Wśród firm, które mogą być w tym roku sprzedane w identycznym trybie, dwadzieścia to takie, w których Skarb Państwa ma 100 proc. udziałów (m. in. Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Agroma Kielce czy Gliwicka Agencja Turystyczna).
Wystawianie na licytacje całych spółek jest możliwe dzięki niedawnym zmianom w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji. Jeszcze na początku tego roku inwestorzy mogli kupować na aukcjach tylko pakiety nieprzekraczające 10 procent. Wymagało to również więcej niż obecnie przygotowań i analiz.
W najbliższy poniedziałek w siedzibie ministerstwa odbędą się aukcje dotyczące udziałów czterech spółek. Chodzi o Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego PZZ, Nordis Chłodnie Polskie, Zakłady Przemysłu Wełnianego Tomtex oraz Zakłady Elektroniczne Warel. Tego samego dnia publicznie ukaże się ogłoszenie o możliwości wzięcia udziału w czterech kolejnych aukcjach.