Polska powinna utrzymać swój cel przyjęcia euro, ale termin zależy od rządu. Same kryteria integracji się nie zmienią – stwierdził Joaquín Almunia, unijny komisarz ds. gospodarczych i pieniężnych. Tym samym wykluczył możliwość, że kraje starające się o wspólną walutę mogą liczyć w związku z kryzysem na łagodniejsze traktowanie. Takie sugestie pojawiły się wraz z dywagacjami o możliwej zmianie Paktu Stabilności i Wzrostu, który zakazuje krajom unijnym utrzymywania deficytu finansów publicznych powyżej 3 proc. PKB.
[srodtytul]Uwaga na Łotwę[/srodtytul]
Podczas piątkowej konferencji Narodowego Banku Polskiego z okazji 20-lecia upadku gospodarki socjalistycznej dyskusję zdominowały problemy gospodarcze Łotwy. Zdaniem ekonomistów, to właśnie syg-nały o trudnościach z utrzymaniem sztywnego kursu łata względem euro wpłynęły na deprecjację walut regionu. Złoty tracił w piątek wobec euro nawet 6 groszy. Ostatecznie na koniec dnia kurs ustalił się na poziomie około 4,54 EUR/PLN.
– Komisja Europejska przygląda się uważnie sytuacji na rynku walutowym na Łotwie i podejmuje działania, by uniknąć rozszerzenia się problemu poza ten kraj – stwierdził Joaquín Almunia. Z kolei Marek Belka, były minister finansów, dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podkreślił, że Łotwa może potrzebować dodatkowych funduszy na ratowanie gospodarki, ale jej problemy nie powinny zagrażać regionowi. Uspokaja także szef NBP Sławomir Skrzypek.
[srodtytul]Czarna polewka[/srodtytul]