Krajowa elektroenergetyka planuje budowę nowych mocy wytwórczych. Jeszcze niedawno mówiło się, że potrzebujemy rocznie około 1000 megawatów dodatkowych mocy zainstalowanych w nowych elektrowniach. Takie deklaracje padały, gdy w ślad za rosnącą jak na drożdżach gospodarką zapotrzebowanie na energię elektryczną zwiększało się około 2 proc. rocznie.
W tym roku przewidywany jest spadek popytu na energię nawet o 5 proc., ale opinie o konieczności budowy nowych mocy nadal są aktualne. Krajowy majątek wytwórczy jest bowiem tak przestarzały, że w perspektywie kilkunastu lat nie gwarantuje Polsce bezpiecznych dostaw energii. Do tego w większości przypadków wkrótce nie będzie spełniać unijnych norm środowiskowych.
Chociaż nigdy o nowe elektrownie nie było w Polsce łatwo, to perspektywa powstawania kolejnych inwestycji zdaje się jeszcze bardziej oddalać. Przykład? Jednym ze sztandarowych dla całego sektora projektów jest budowa dużego bloku o mocy 850 MW w Elektrowni Bełchatów, należącej do państwowej Polskiej Grupy Energetycznej. Choć PGE osiąga niezłe wyniki finansowe, to realizacja projektu wciąż się opóźnia. Jak niedawno mówili przedstawiciele zarządu grupy, chwilami trudno jest osiągnąć kompromis z konsorcjum banków finansujących budowę nowo powstającego bloku. Tymczasem w planach są jeszcze nowe jednostki w Turowie, Opolu czy Lublinie. Łączne moce, które grupa chce oddać do użytku w perspektywie kilkunastu lat, to około 5000 MW w elektrowniach i elektrociepłowniach, a do tego trzeba doliczyć jeszcze odnawialne źródła energii.
Wiadomo, że już za kilka lat, zwłaszcza jeżeli polska gospodarka zacznie przyspieszać, w systemie może zacząć brakować mocy. Nowe moce muszą więc powstać. Dlatego dla Tauron Polska Energia budowa elektrowni jest priorytetem. Jej plan inwestycyjny zakłada, że większość inwestycji w tym zakresie przeprowadzonych będzie w Południowym Koncernie Energetycznym – największym wytwórcy energii w Grupie Tauron.
Oprócz jednostek opalanych węglem, holding planuje także budowę bloku parowo-gazowego w Elektrowni Stalowa Wola. PKE przygotowuje obecnie następujące inwestycje: budowę bloku 910 MW w Jaworznie III oraz bloku 910 MW w Elektrowni Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczęła się też budowa bloku 50 MW w jednostce należącej do bielskiego Zespołu Elektrociepłowni. W tej chwili koncern ma tam już decyzję o warunkach zabudowy, projekt podstawowy, zgodę władz korporacyjnych – rady nadzorczej i walnego zgromadzenia. Trwają prace – zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych – nad wyborem wykonawcy bloku z kotłem fluidalnym i akumulatorem ciepła. Projekt jest realizowany samodzielnie przez spółkę.