Prawo zmieni się przed wakacjami

Elementy pakietu antykryzysowego dotyczące elastycznego czasu pracy, umów na czas określony oraz dofinansowania szkoleń pracowników, na pewno wejdą w życie przed wakacjami – zadeklarowała wczoraj po posiedzeniu Komisji Trójstronnej minister pracy Jolanta Fedak.

Publikacja: 09.06.2009 08:21

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wczorajsze posiedzenie komisji wskazuje na to, że przepisy rzeczywiście mogą wejść w życie w terminie zapowiadanym przez szefową resortu pracy. – Z przygotowaniem rozwiązań na czas kryzysu nie można dłużej zwlekać, gdyż poświęcono im już dostatecznie dużo czasu, a drobne zmiany można jeszcze przeprowadzić na etapie prac parlamentarnych – podkreśliła Henryka Bochniarz, szefowa Lewiatana.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapewnił pracodawców i związki zawodowe, że będą mogli brać pełny udział w pracach w parlamencie nad pakietem antykryzysowym. Zaproponował również, aby przedstawiciele strony społecznej w najbliższych dniach zebrali się w zespołach eksperckich i wypracowali wspólne stanowisko w tej kwestii. – Takie uzgodnienia usprawnią prace – powiedział.

Związkowcy zażądali od rządu, aby oprócz przygotowań prowadzonych przez parlament trwały oddzielne prace nad socjalnymi elementami pakietu, takimi jak negocjacyjny system wynagrodzeń czy zasady dochodzenia w najbliższych latach do płacy minimalnej na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zdaniem organizacji skupiających pracodawców, pakiet jest kompromisem i uzgodniono, że będzie obowiązywał na czas określony. Pracodawcy nie wykluczyli rozmów nad stałym włączeniem rozwiązań w zakresie prawa pracy do kodeksu pracy. Rozmowy na ten temat mogłyby odbyć się już po roku od wprowadzenia zmian – tak aby strony mogły ocenić ich funkcjonowanie.

Pakiet antykryzysowy to zmiany przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zgłosili zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Większość z nich ministerstwo pracy przełożyło na projekt ustawy, który w ubiegłym tygodniu przyjął rząd.

Proponowane zmiany dotyczą między innymi zawierania umów z pracownikami na czas określony, elastycznego czasu pracy i dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych.

Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”