W środę Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w tej sprawie umowy z: PKO BP, Pekao, BRE Bankiem, Raiffeisen Bank Polska, Bankiem BPH i Bankiem Polskiej Spółdzielczości. Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy BGK, zapowiada, że wkrótce umowy podpiszą kolejne instytucje.
Kredyt technologiczny jest udzielany firmom wdrażającym nowe technologie, które na świecie nie są stosowane dłużej niż od pięciu lat. Kredyty będą udzielane przez banki komercyjne ze środków własnych. One też przeprowadzą analizę zdolności kredytowej firm starających się o wsparcie. Natomiast BGK dzięki unijnemu Programowi Innowacyjna Gospodarka będzie wypłacał „premię technologiczną”, która de facto oznacza umorzenie części kredytu. Wartość premii dla jednej firmy nie może przekroczyć kwoty 4 mln zł.
– Jest niezmiernie ważne, abyśmy w Polsce uruchomili takie instrumenty, które premiują innowacyjne podejście – powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że kredyt technologiczny jest znaczącym impulsem dla firm posiadających dobre pomysły, które w tej chwili szukają na rynku nowych możliwości wsparcia.
BGK zapowiada, że banki zaczną przyjmować pierwsze wnioski kredytowe już w lipcu. W PO IG na kredyt technologiczny przeznaczono 409 mln euro. W ramach wszystkich działań tego programu beneficjenci mogą otrzymać 9,7 mld euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 8,3 mld euro.
[ramka][b]KFD wyemituje obligacje o wartości 600 milionów złotych [/b]