Trzecia z rzędu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących

Kwiecień był trzecim z rzędu miesiącem, w którym Polska zanotowała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących.

Publikacja: 18.06.2009 08:01

Trzecia z rzędu nadwyżka na rachunku obrotów bieżących

Foto: GG Parkiet

Wyniosła ona 171 mln euro – podał wczoraj NBP. Ekonomiści ankietowani przez „Parkiet” spodziewali się dodatniego salda, choć na nieco niższym poziomie.

Jeszcze kilka miesięcy temu Polska notowała duży deficyt w obrotach bieżących (chodzi o wymianę zagraniczną, transfery gotówki pomiędzy naszym krajem i zagranicą). Obawy o możliwości sfinansowania go były jedną z przyczyn dużej deprecjacji złotego.

– Z punktu widzenia kursu walutowego nowe dane są korzystne. Dwunastomiesięczny deficyt na rachunku obrotów bieżących według moich szacunków spadł z 5,4 proc. PKB w grudniu ubiegłego roku do 3,9 proc. w kwietniu – mówi Radosław Bodys, ekonomista Bank of America/Merrill Lynch w Londynie.

Zaraz dodaje jednak, że pozytywny wpływ może być mniejszy niż na pozór się wydaje. Powód? – W takim samym stopniu, w jakim zmniejszył się deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrosło „saldo błędów i opuszczeń”. Węgierski bank centralny, który mniej więcej dwa lata temu miał do czynienia z podobnym problemem, ostatecznie przeszacował deficyt handlowy i obrotów bieżących w górę – argumentuje Bodys.W opinii NBP, problemu z danymi nie ma, a poprawa salda na rachunku obrotów bieżących odzwierciedla zmianę trendów w gospodarce.

Z wczorajszej informacji banku centralnego wynika, że kwiecień był pierwszym miesiącem od sierpnia ubiegłego roku, w którym zanotowano dodatnie saldo inwestycji zagranicznych graczy na naszej giełdzie. Wyniosło ono 57 mln euro. W skali roku mamy jednak do czynienia z odpływem kapitału z naszego rynku akcji rzędu 0,9 mld euro.

W kwietniu ponad miliard euro wyniosło saldo zakupów polskich papierów dłużnych (przede wszystkim obligacji skarbowych) dokonanych przez inwestorów zagranicznych. W skali 12 miesięcy i tu notowany jest jednak odpływ kapitału przekraczający 1,7 mld euro. W kwietniu o blisko 300 mln euro zwiększyły się polskie inwestycje bezpośrednie za granicą. Jednocześnie napływ kapitału od inwestorów bezpośrednich z zagranicy do Polski wyniósł blisko 340 mln euro. 210 mln euro stanowiły zyski zatrzymane przez firmy należące do zagranicznych właścicieli.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?