Polska wygrała najważniejszy spór w sprawie emisji CO2

Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską, unieważniając decyzję KE z 2007 r. o przydziale krajowych limitów emisji gazów cieplarnianych dla Polski na lata 2008-2012

Publikacja: 23.09.2009 13:59

Polska wygrała najważniejszy spór w sprawie emisji CO2

Foto: ROL

To pierwszy taki sukces Polski w sporze z Unią Europejską.

Sędziowie uznali, że KE przekroczyła swoje kompetencje kwestionując dane przekazane przez polski rząd i ograniczając emisję dla polskich przedsiębiorstw o 26,7 proc. w porównaniu z propozycją Warszawy.

W Krajowym Planie Rozdziału do Emisji na lata 2008-12 (KPRU II) rząd starał się o prawa dla emisji 284 mln ton CO2 dla polskich firm. Bruksela jednak podważyła dane dotyczące tempa wzrostu naszego PKB i obcięła limit do 208,5 mln ton.

Rząd Polski uznał, że KE nie mogła tak postąpić i wystąpił na drogę sadową. Polską skargę poparły Węgry, Litwa i Słowacja. Za niskie limity emisji CO2 będą w przyszłości skutkowały podwyżką cen energii elektrycznej dla mieszkańców, bo firmy będą musiały dokupywać prawa do emisji CO2 na rynku - teraz kosztują one ok. 11 euro za tonę.

Eksperci nie wiedzą jeszcze, jak wyrok sadu przełoży się na limity dla polskich przedsiębiorstw i czy będzie nowy KPRU.

[ramka][b]Przemysł może odetchnąć[/b]

[b]Prof. Jan Szyszko[/b], były minister środowiska który w 2007 r. przygotował skargi na Komisję Europejską do Brukseli.

Okazuje się, że prawo się liczy w Unii Europejskiej i Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Polska miała pełne prawo ku temu, by ten proces wygrać i dziwię się, że tak dużo było przeciwników wstępowania na drogę sadową.

KE naruszyła procedury w przyznawaniu limitów emisji dla państw. Trzeba pamiętać, że Polska to kraj sukcesu w dziedzinie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W porównaniu do roku 1988 r. zmniejszyliśmy emisje o 32 proc. - więcej niż wymaga protokół z Kioto, a zostaliśmy za to ukarani przez KE mniejszymi limitami emisji dla firm. Teraz przemysł może odetchnąć. Podobnie powinniśmy wygrać proces w sprawie Rospudy, dziwię się że polski rząd wycofał się ze sporu o KE[/ramka]

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe