Rozliczanie PIT przyjęte mimo zastrzeżeń?

Z ustawy nakazującej pracodawcom rozliczanie PIT pracowników skorzysta do 4,2 mln osób, ale dwa razy więcej pracowników będzie mieć tylko dodatkowe obowiązki – twierdzi opozycja

Publikacja: 25.09.2009 08:03

Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą wprowadzić w przyszłym roku chaos w urzędach skarbowych. Pracod

Zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą wprowadzić w przyszłym roku chaos w urzędach skarbowych. Pracodawcy i pracownicy będą się dublować w wysyłaniu rocznych zeznań PIT.

Foto: Fotorzepa

Dziś Sejm podejmie decyzję o nałożeniu na firmy obowiązku wystawiania pracownikom rocznego PIT, o ile nie zadeklarują, że tego nie chcą. Propozycja budzi duży sprzeciw przedsiębiorców, bo nakłada na nich dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność za właściwe wypełnienie zeznań podatkowych. Dlatego posłowie apelowali, by przynajmniej w pierwszym roku resort finansów wprowadził dla nich wyższe stawki wynagrodzenia za wykonywanie nowego obowiązku. Na podstawie szacunków MF można się spodziewać, że firma dostanie kilka–kilkanaście złotych za wypełnienie i wysłanie formularza za jedną osobę.

Według szacunków MF nowe przepisy ułatwią rozliczenia nawet 4,2 mln osób. – Ale 7–8 mln osób, choć nie skorzysta, będzie musiało składać do 15 stycznia oświadczenia, ze rozliczenia nie chcą – zwraca uwagę Maria Zuba z PiS. Przypomina, że teraz podatnicy sami decydują, kiedy wyślą PIT. Z reguły ci, którzy oczekują zwrotu podatku, robią to na początku roku. Gdy podatnikowi grozi dopłata, czeka do ostatniej chwili.

[srodtytul]Szybkie tempo i wątpliwości[/srodtytul]

Nad rządowym projektem pracowano w ekspresowym tempie. Wczoraj po południu odbyło się jego drugie czytanie, a zaraz potem poprawkami zajęła się Komisja Finansów Publicznych, tak by mógł trafić do dzisiejszego bloku głosowań.

– Z poprawek zostały właściwie dwie, o takim samym skutku. PiS i Klub Lewica chciały wprowadzenia zapisu, że do rozliczenia dochodziłoby tylko wtedy, gdyby wystąpił o nie pracownik – mówi „Parkietowi” poseł Jacek Brzezinka z PO.

– To właściwie utrzymałoby stan obecny, bo już teraz pracownik może wystąpić z takim wnioskiem, choć zgodnie z obecnymi przepisami nie może wtedy korzystać z odliczeń m.in. na dzieci i Internet – dodaje Brzezinka. Komisja obydwie poprawki zaopiniowała negatywnie.

[srodtytul]A może od 2011 roku?[/srodtytul]

W czasie debaty posłowie opozycji i PSL pytali, czy nie lepiej zaczekać z wprowadzeniem nowych przepisów rok. Wtedy zarówno podatnicy, jak i pracodawcy mieliby większą szansę na zapoznanie się ze zmianą przepisów. – Należy spokojnie zastanowić się nad kwestiami spornymi. Choć poprawka o czasie wejścia w życie ustawy zgłoszona po pierwszym czytaniu przepadła w komisji, uważam, że warto jednak zastanowić się nad wprowadzeniem przepisów dopiero z początkiem 2011 roku – mówi Andrzej Pałys z PSL. Taką poprawkę zgłosił PiS, ale wycofał ją przed posiedzeniem Komisji.

[srodtytul]Agencje pracy wyłączone[/srodtytul]

Poważne obawy budziło wprowadzenie obowiązku rozliczania PIT przez agencje pracy tymczasowej, które są często jednym z wielu pracodawców. Mogłoby to spowodować napływ nawet kilku PIT za jedną osobę. Sprawę jako pierwszy opisał „Parkiet”. Posłowie podzielili te zastrzeżenia, godząc się w czasie prac w komisji na wyłączenie agencji pracy tymczasowej z nowego obowiązku.

– Bardzo liczymy na tę korektę, ponieważ w pracy tymczasowej setki tysięcy osób przechodzą z agencji do agencji. Nie jesteśmy tradycyjnym pracodawcą – podkreśla Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Dodaje, że SAZ zwrócił się w tej sprawie do szefa Komisji Finansów Publicznych oraz premiera.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe