Zadłużenie zagraniczne naszego kraju znowu zaczęło się zwiększać

Zadłużenie zagraniczne Polski wzrosło w II kwartale o 6,7 mld euro, do 176,6 mld euro – wynika z danych opublikowanych wczoraj przez Narodowy Bank Polski.

Publikacja: 01.10.2009 08:32

Zadłużenie zagraniczne naszego kraju znowu zaczęło się zwiększać

Foto: GG Parkiet

Był to pierwszy wzrost zagranicznych zobowiązań naszego kraju po dwóch kwartałach spadku.

Obniżanie się wartości zadłużenia było związane z kryzysem finansowym. Zagraniczni wierzyciele starali się ograniczyć zaangażowanie w krajach należących do tzw. emerging markets, w tym w Polsce.

– Wzrost zadłużenia to pozytywny sygnał. Pod koniec ubiegłego roku i na początku obecnego bardzo silne było przekonanie, że nasza gospodarka nie będzie w stanie rolować zadłużenia zagranicznego. Nowe dane pokazują, że ten pesymizm nie był uzasadniony. Lekka tendencja wzrostowa pokazuje, że jesteśmy dobrze postrzegani przez zagranicznych inwestorów – uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Do wzrostu zadłużenia w II kwartale w największym stopniu przyczynił się sektor rządowy i samorządowy. Jego zobowiązania wobec zagranicy zwiększyły się o 3,8 mld euro, do 51,6 mld euro. Zdecydowana większość tej kwoty to efekt zakupów naszych obligacji skarbowych przez inwestorów spoza Polski.

W niewielkim stopniu – o 0,4 mld euro, do 42,1 mld euro – wzrosły zagraniczne zobowiązania krajowych banków. Od wybuchu kryzysu partnerzy z zagranicy niechętnie udzielają pożyczek krajowym bankom. To jest główny powód ograniczenia podaży kredytów mieszkaniowych denominowanych w walutach obcych.

O niemal 2 mld euro, do 80,5 mld euro zwiększyło się w II kwartale zadłużenie zagraniczne zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw z sektora niefinansowego.

W porównaniu ze stanem w końcu poprzednich dwóch kwartałów, niewielkie zmiany zaszły jeśli chodzi o proporcję zadłużenia krótkoterminowego do ogólnej kwoty zobowiązań zagranicznych. Na koniec czerwca dług o terminie spłaty do roku stanowił 26,6 proc. całkowitego zadłużenia zagranicznego.

Narodowy Bank Polski podał też kwartalne dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących w II kwartale. Wyniósł on 845 mln euro wobec 30 mln euro w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe