Analitycy francuskiego banku wiosną należeli do największych pesymistów, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu gospodarczego.
Kilka miesięcy temu BNP Paribas spodziewał się, że PKB Polski spadnie w tym roku o 1,8 proc. Teraz oczekuje, że będziemy mieli wzrost na poziomie 0,9 proc. Nowa prognoza jest zbliżona do oczekiwań Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Komisji Europejskiej.– Głównym powodem podwyższenia prognozy jest wyższy deficyt budżetowy. W tym i w przyszłym roku zwiększy on nominalny PKB Polski o 1,5–2 pkt proc. – wyjaśnia Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.Według Michała Dybuły, wydatki budżetu, które sprawiają, że polska gospodarka należy do nielicznych, którym uda się w tym roku uniknąć recesji, w perspektywie kilku lat są największym zagrożeniem dla dynamiki PKB.
– Nasza sytuacja fiskalna coraz bardziej zaczyna przypominać to, co działo się na Węgrzech w latach 2002–2003. Jeśli dług publiczny przekroczy ustawową granicę 55 proc. PKB, będziemy mieć do czynienia ze znaczącym wzrostem rentowności długoterminowych papierów skarbowych. To spowoduje, że koszt pozyskiwania kapitału zwiększy się również w sektorze prywatnym – wyjaśnia ekonomista BNP Paribas.
Zdaniem Michała Dybuły, jeśli problemy budżetu faktycznie będą się pogłębiać, w 2011 r. trzeba się liczyć z dużymi podwyżkami podatków. – Ratunkiem może się okazać aprecjacja złotego, ale ona wiązałaby się z podwyżkami stóp procentowych i również miałaby negatywny wpływ na koniunkturę – podsumowuje ekonomista BNP Paribas.